Četiri dinara muškarcu, jedan ženi kroz podsticaje za preduzetništvo

Među preduzećima koja dobijaju sredstva na konkursima za podršku razvoju biznisa tek je svako peto u vlasništvu žena.
Četiri dinara muškarcu, jedan ženi kroz podsticaje za preduzetništvo
Foto: Pixabay
Ili drugim rečima, na pet uloženih dinara u podsticaje, svega dinar dobije žena preduzetnik. Izveštaj NALED-a pripremljen je za potrebe Kancelarije UN Women, u okviru projekta Rodna analiza ekonomskih programa i finansijskih mera u Srbiji.
 
Aleksandra Miletić iz Kancelarije UN Women u Srbiji objašnjava da su proučavali konkurse koje je Razvojna agencija Srbije raspisivala od 2016. do 2017. godine, kako bi dobili što preciznije informacije kako je došlo do nejednakosti. Iako su žene vlasnice 31 odsto preduzeća, kada je u pitanju dodela sredstava, šanse su svega 20 odsto da će ih one dobiti.
 
"Kod raspisivanja, postoji neposredna diskriminacija u samim pozivima, odnosno često se u konkursima podržavaju sektori kao što su prerađivačke aktivnosti ili proizvodnja, gde je manje žena, jer su one uglavnom u sektoru usluga", navodi Miletićeva.
 
Veće šanse da dobiju sredstva preko konkursa imaju veća privredna društva, koja imaju veći kapital i više zaposlenih, dok žene uglavnom imaju preduzetničke radnje. Često se, ističe Miletićeva, traže sredstva za obezbeđenje, neka nekretnina u vlasništvu, što žene često nemaju.
 
Na pitanje ima li razlike između pristupa podsticajnim sredstvima u Beogradu i manjim gradovima, Miletićeva je rekla da u prestonici možda postoji bolji pristup nekim informacijama ili uslugama, ali da, kada je reč o konkursima, razlike nema. Ipak, ističe da ne teba zaboraviti da nadležne institucije i agencije daju i nefinansijske podsticaje, poput pomoći pri izradi biznis planova, ili marketinških planova.
 
Ovo istraživanje je namenjeno donosiocima odluka, institucijama i svima koji kreiraju politike.
 
Miletićeva navodi da je potrebna bolja veza između strateških dokumenata i konkursa koji se kasnije sprovode, kao i bolji sistem motnitoringa – ne samo kako se troše sredstva, već da se vide i efekti samih konkursa.
  • Deks

    04.08.2019 15:31
    Sasvim je prirodno da muškarci imaju razvijeniji preduzetnički duh u odnosu na žene i to ne treba na veštački način menjati. Žene u mladosti mogu ravnopravno da konkurišu muškarcima idejama i energijom ali nakon ostvarivanja u majčinstvu njima je često prioritet menjanje pelena pa onda sve drugo, samim tim ne mogu konkurisati muškarcima u preduzetništvu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.