NBS: Tokom sedam godina ispunjeni ciljevi, Srbija je sada u rangu sa razvijenim zemljama

Narodna banka Srbije saopštila je danas da je tokom poslednjih sedam godina rada na čelu sa guvernerkom Jorgovankom Tabaković u potpunosti ispunila svoje ciljeve - postigla i očuvala cenovnu i finansijsku stabilnost.
NBS: Tokom sedam godina ispunjeni ciljevi, Srbija je sada u rangu sa razvijenim zemljama
Foto: 021.rs
"Inflacija je sa dvocifrenih nivoa svedena na nivo uporediv sa evropskim zemljama, i tokom prethodnih šest godina očuvana je na nivou od oko dva odsto, po čemu je Srbija sada u rangu sa razvijenim zemljama", navedeno je u saopštenju.
 
Istaknuto je da je kontrola inflacije omogućila da se očuva "realna vrednost dohodaka svih građana Srbije i smanjeni troškovi finansiranja privrede, države i stanovništva".
 
U NBS navode da veruju da će inflaciju održati pod kontrolom i podsećaju da su pre sedam godina kratkoročna inflaciona očekivanja finansijskog sektora i privrede bila na nivou od osam i 10 procenata i prilično su oscilirala.
 
Kako se dodaje, tokom sedam godina obezbeđena je relativna stabilnost kursa dinara u odnosu na evro i dinar je nominalno ojačao prema evru za 0,7 odsto, kao i da je u tom periodu intervencijama na deviznom tržištu neto kupljeno 2,85 milijardi evra.
 
U centralnoj banci ocenjuju i da kretanje kursa dinara nije bilo ograničenje za izvozni potencijal domaće ekonomije, a bruto devizne rezerve ojačane su na rekordnih 12,1 milijardi evra.
 
Dinarska štednja sada je, kako je navedeno, četiri puta veća u odnosu na 2012. godinu i raste ubrzano, pa je tako u julu registrovano više od 71 milijarda dinara dinarske štednje.
 
"Sačuvana je finansijska stabilnost i rešeno nasledje problematičnih kredita", navela je NBS i podsetila da je učešće problematičnih kredita u ukupnim kreditima u bankarskom sektoru na kraju juna spušteno na 5,2 odsto, što je za 17,2 procentnih poena niže nego u period kada je usvojena Strategija za rešavanje problematičnih kredita.
 
"Njihovo stanje smanjeno je za 307 milijardi dinara, odnosno za čak 71 odsto", navedeno je u saopštenju.
 
Ukazano je i da su kamatne stope na dinarske kredite stanovništvu sada dva puta niže, a privredi tri puta niže u odnosu na period kada počinje kontinuirani ciklus relaksacije monetarne politike 2013. godine.
 
Navedeno je da je smanjenje troškova kamata za oko 50 odsto u odnosu na 2014. godinu, kao i po osnovu kursnih razlika za oko 80 odsto, takođe bilo važan faktor povećane uspešnosti privrede u proteklim godinama.
 
Kako je navedeno, direktne strane investicije su prošle godine dostigle 8,2 odsto BDP-a.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • D

    10.08.2019 15:55
    Budućnost Srbije
    Buahaha ha ha!!!
    Kao i izjava Malog da smo u deset najačih ekonomija u Evropi ili čak svetu. A onda Vučić izjavio kako je cilj da dostignemo Rumuniju (koja je dno dna ekonomija u EU). Meni tu nešto ne štima u izjavama naših Naprednjaka.
    Srbija je trenutno verovatno ispod nivoa Albanije.
  • Macvanin

    10.08.2019 00:19
    Mogu oni da pricaju sta hoce nek nam budu prosecne plate 1500 eura jer trenutne cene u srbiji zahtevaju to
  • Limanac

    07.08.2019 08:37
    @Pera NN

    "Realan kurs je otprilike 250 do 300 dinara za jedan euro"
    Ovo je izjava tipa: Ti se otprilike razumeš u kurs ko Marica u krivi, kao i većina komentatora ovde.

    Mora se priznati da od svih delatnosti kojima se bave nazadnjaci, upravljanje NBS-om je jedna od retkih svetlih tački. Nekome ko radi za dinare ili ima kredit indeksiran u stranoj valuti više odgovara jak dinar.
    Slab dinar odgovara izvoznicima. Da je kurs 300 dinara, kao što stručnjak Pera tvrdi, plata u Srbiji bi u početku i dalje bila u proseku 55000, samo što bi kupovna moć bila 2,5 puta manja. Svakog meseca bi plata bila povećana za određeni procenat, ali nikad u iznosu inflacije. Taj film smo već gledali 80-tih i 90-tih.
    Inflacija nije elementarna nepogoda, već svesno podkradanje svih građana od strane države.
    Sa druge strane, imali smo relativnu stabilnost kursa i do septembra 2008.
    Međutim, refrentne kamatne stope u Srbiji su bile ogromne (i do 15%) što je privlačilo špekulativni kapital. Onog trenutka kada su vlasnici kapitala uočili da Srbija ima problema sa finansiranjem budžeta, povukli su dobar deo tog novca i dinar je pao za 20% bukvalno za par meseci.
    Trenutno je referentna kamatna stopa u Srbiji 2,75% i ne postoji opasnost od takvog scenarija, jer je budžet u suficitu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija