Radović je rekao da se kupine prodaju po 30 do 50 dinara po kilogramu, a da se izvoze po ceni od 140 do 160 dinara po kilogramu.
"Tražimo od države da utvrdi da li vlasnici hladnjača plaćaju porez na ekstraprofit i da li mogu da primaju voće na jugu Srbije bez otkupne liste, izdajući potvrde samo na običnom papiru", rekao je Radović.
Dodao je da se maline otkupljuju po ceni od 140 do 160 dinara, a kilogram tog voća ako nije prerano na inostranom tržištu prodaje po ceni od 200 do 250 dinara.
Proizvođačka cena malina koju je utvrdila stručna komisija je oko 1,45 evra ili oko 173 dinara po kilogramu, a otkupljivači, kako je rekao, ucenjuju proizvođače jer su ih "vezali" isporukom sredstava za zaštitu.
"Proizvođači malina i kupina poslednje tri godine posluju sa gubitkom i prinuđeni su da od otkupljivača, vlasnika hladnjača uzmu sredstva za zaštitu sa obavezom da isporuče voće po tržišnim cenama, a kada dođe vreme otkupa oni ucenjuju. Koliko oni zarađuju vidi se po njihovom voznom parku i privatnoj imovini", kazao je Radović.
Istakao je da je 99 odsto proizvođača malina i kupina primorano da sredstva za zaštitu uzima od vlasnika hladnjača po cenama koje oni odrede i u koje je verovatno uračunata njihova marža.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
sta
S
brka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar