Proizvođači: Otkupljivači kupinu plate 30 dinara, a izvoze za 140

Predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupina Srbije Dobrivoje Radović rekao je da su predstavnici Komisije za zaštitu konkurencije na sastanku sa proizvođačima u Ivanjici obećali da će ispitati da li se otkupljivači dogovaraju o visini otkupnih cena i na taj način narušavaju konkurenciju.
Proizvođači: Otkupljivači kupinu plate 30 dinara, a izvoze za 140
Foto: Pixabay
Radović je rekao da se kupine prodaju po 30 do 50 dinara po kilogramu, a da se izvoze po ceni od 140 do 160 dinara po kilogramu.
 
"Tražimo od države da utvrdi da li vlasnici hladnjača plaćaju porez na ekstraprofit i da li mogu da primaju voće na jugu Srbije bez otkupne liste, izdajući potvrde samo na običnom papiru", rekao je Radović.
 
Dodao je da se maline otkupljuju po ceni od 140 do 160 dinara, a kilogram tog voća ako nije prerano na inostranom tržištu prodaje po ceni od 200 do 250 dinara.
 
Proizvođačka cena malina koju je utvrdila stručna komisija je oko 1,45 evra ili oko 173 dinara po kilogramu, a otkupljivači, kako je rekao, ucenjuju proizvođače jer su ih "vezali" isporukom sredstava za zaštitu.
 
"Proizvođači malina i kupina poslednje tri godine posluju sa gubitkom i prinuđeni su da od otkupljivača, vlasnika hladnjača uzmu sredstva za zaštitu sa obavezom da isporuče voće po tržišnim cenama, a kada dođe vreme otkupa oni ucenjuju. Koliko oni zarađuju vidi se po njihovom voznom parku i privatnoj imovini", kazao je Radović.
 
Istakao je da je 99 odsto proizvođača malina i kupina primorano da sredstva za zaštitu uzima od vlasnika hladnjača po cenama koje oni odrede i u koje je verovatno uračunata njihova marža. 
  • sta

    07.08.2019 07:58
    Sad više nisam ni sigurna šta je kupina, kakvo je to voće? Ono na pijaci izgleda isto kao ovo na slici što otkupljivačima prodaju za 30-50 dinara kilu, a na pijaci košta 1000 dinara ista ta količina, da li je to moguće, ili su možda one na pijaci pozlaćene?
  • S

    06.08.2019 21:52
    S
    Teško Vama proizvođačima, nemate kome da se požalite, već godinama ista priča.Zašto nije urađena fabrika za preradu voća, u sokove dzemove, negi što se daju subvencije strancima. Bile su fabrike Budimka, Šapčanka, Voćar Koceljevo ..kad za tu vrstu prerade imamo sirovine, uposlio bi se I radnik I seljak.
  • brka

    06.08.2019 21:10
    lezilebovici
    A da se udruze i skupe za hladnjacu, to ne dolazi u obzir naravno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.