PKS: Trgovina ključna za razvoj srpske privrede

Sekretar Udruženja za trgovinu Privredne komore Srbije Žarko Malinović ocenio je da je razvoj trgovine ključan za razvoj srpske privrede i da je zato veoma ohrabrujuće i da je novi Zakon o trgovini predvideo mogućnost podsticajnih mera za trgovce.
PKS: Trgovina ključna za razvoj srpske privrede
Foto: Pixabay
U autorskom tesktu za portal eKapija Malinović je podsetio da je Republički zavod za statistiku nedavno objavio da je promet robe u trgovini na malo u Srbiji u junu 2019. u odnosu na jun 2018, u tekućim cenama, veći za 11,2 odsto, a u stalnim cenama za 10,1 odsto.
 
Ukoliko se uporede prvih šest meseci 2019. sa istim periodom 2018, promet robe u trgovini na malo veći je u tekućim cenama za 11,1 odsto, a u stalnim cenama za 8,5 odsto. Takođe, Erste banka je u svojim analizama navela da je rast maloprodaje u februaru 2019. bio najbrži u poslednje gotovo tri godine.
 
"Kada govorimo o rastu prometa, prvo što nam svima pada na pamet jeste konstantan rast elektronske trgovine, ipak moramo napomenuti da je njen uticaj na ove podatke manje značajan", ukazao je Malinović.
 
Prema njegovim rečima, ovakvom rezultatu najviše su doprineli razvoj domaće industrije, direktne strane investicije, posebno investicije u oblasti maloprodaje.
 
Malinovć je istakao da je dolazak Lidla nesumnjivo doprineo tome da obim trgovine robe široke potrošnje dodatno poraste, kako u poslednjem kvartalu 2018, tako i u prvoj polovini 2019. godine.
 
"Naravno, ovakavom rezultatu doprineli su i drugi veliki trgovnski lanci kao što su Delez, Univer-eksport, Metro, DIS, Aman, Gomeks, ali i sve bolje poslovanje Merkator-S, kao i cele Merkator grupe", istakao je Malinović.
 
Postavljajući pitanje kakve veze rezultati cele Merkator grupe imaju sa maloprodajom u Srbiji, Malinović je naveo da ti rezultati govore u prilog stabilizacije poslovanja Merkator grupe, ali se pokazalo da u isto vreme stvaraju i dobru platformu za nova ulaganja u Srbiju.
 
Malinović je ukazao da se razvoj privrede teško može zamisliti bez razvoja industrije prerade, a da bi domaće kompanije iz tog segmenta postale snažne na srpskom tržištu, a možda i na inostranom, moraju da imaju podršku domaćih trgovinskih lanaca, jer jedno bez drugog se ne može razvijati.
 
"Ako tome dodamo i podatak da sektor prerađivačke industrije i sektor trgovine zajednički čine oko 25 odsto bruto društvenog proizvoda Srbije, onda i ne treba dalje pojašnjavati koliko su ove dve grane privrede značajne za razvoj ekonomije Srbije i, generalno, podizanje standarda svih građana", istakao je Malinović.
  • ...

    10.08.2019 03:38
    Kljucna je pravna drzava.
  • Bili Kid

    09.08.2019 23:33
    Koja trgovina? Ona monopolisticka bez bilo kakve trzisne konkurencije?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.