Na drugom mestu je Crna Gora, dok je na poslednjem mestu od 50 zemalja Španija.
Srbija je privukla, kako se navodi, 107 projekata direktnih stranih investicija u 2018, za 26 više nego 2017.
"
Srbija privlači skoro 12 puta više stranih direktnih investicija nego što bi moglo očekivati od ekonomije njene veličine", objavljeno je na
sajtu FDI inteligence.
Navodi se i da su vodeći sektori u Srbiji po stranim direktnim investicijama industrija automobilskih komponenti, hrana i duvan, tekstil i sektor nekretnina.
Na trećem mestu je Kambodža, a potom Litvanija, Malta, Uzbekistan, Vijetnam, Singapur, Jermenija.
Na listi od 50 zemalja među poslednjima su Portugal, Gana, Kipar, Šri Lanka i Španija.
Srbija je i 2016. godine bila prva na ovoj listi.
Predsednica Vlade Ana Brnabić je izjavila da je odluka lista "Financial times" da Srbiju drugi put u poslednje tri godine proglasi za svetskog prvaka u privlačenju stranih direktnih investicija rezultat sprovedenih reformi.
"Srbija danas ima političku, fiskalnu i finansijsku stabilnost koja je posledica jako teških mera fiskalne konsolidacije koje su sprovedene od 2014. godine", rekla je Brnabić.
Kako je
Insajder objavio u serijalu iz 2016. godine, gotovo da nije moguće izračunati koliko je tačno uložila država Srbija u prethodnih više od deset godina za privlačenje stranih investitora.
Za takvu vrstu podsticaja ne izdvaja se novac samo iz budžeta. Postoje i brojna dodatna ulaganja države na razne načine: od ustupanja zemljišta bez naknade, preko ulaganja u infrastrukturu, oslobađanja od PDV-a, poreza i doprinosa.
Najveća subvencija, osim u novcu za strane investiture u Srbiji, jeste i jeftina radna snaga. Jedan od primera kako političari zbog netransparentnih podataka koriste ove investicije u svrhu političke promocije je dolazak kinesko-francuske kompanije Mei Ta u Obrenovac.
Za 10 godina, prema istraživanju Insajdera objavljenom 2016, za subvencije je samo iz budžeta odobreno skoro pola milijarde evra.
Komentari 12
Lune
dzo
Mare
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar