Financial times: Srbija prva u svetu po broju direktnih stranih investicija

Srbija je na prvom mestu u svetu po broju direktnih stranih investicija, prema godišnjem izveštaju koji je objavio FDI intelligence, deo britanskog lista "Financial times".
Na drugom mestu je Crna Gora, dok je na poslednjem mestu od 50 zemalja Španija.
 
Srbija je privukla, kako se navodi, 107 projekata direktnih stranih investicija u 2018, za 26 više nego 2017.
 
"Srbija privlači skoro 12 puta više stranih direktnih investicija nego što bi moglo očekivati od ekonomije njene veličine", objavljeno je na sajtu FDI inteligence.
 
Navodi se i da su vodeći sektori u Srbiji po stranim direktnim investicijama industrija automobilskih komponenti, hrana i duvan, tekstil i sektor nekretnina.
 
Na trećem mestu je Kambodža, a potom Litvanija, Malta, Uzbekistan, Vijetnam, Singapur, Jermenija.
 
Na listi od 50 zemalja među poslednjima su Portugal, Gana, Kipar, Šri Lanka i Španija.
 
Srbija je i 2016. godine bila prva na ovoj listi.
 
Predsednica Vlade Ana Brnabić je izjavila da je odluka lista "Financial times" da Srbiju drugi put u poslednje tri godine proglasi za svetskog prvaka u privlačenju stranih direktnih investicija rezultat sprovedenih reformi.
 
"Srbija danas ima političku, fiskalnu i finansijsku stabilnost koja je posledica jako teških mera fiskalne konsolidacije koje su sprovedene od 2014. godine", rekla je Brnabić.
 
Kako je Insajder objavio u serijalu iz 2016. godine, gotovo da nije moguće izračunati koliko je tačno uložila država Srbija u prethodnih više od deset godina za privlačenje stranih investitora.
 
Za takvu vrstu podsticaja ne izdvaja se novac samo iz budžeta. Postoje i brojna dodatna ulaganja države na razne načine: od ustupanja zemljišta bez naknade, preko ulaganja u infrastrukturu, oslobađanja od PDV-a, poreza i doprinosa.
 
Najveća subvencija, osim u novcu za strane investiture u Srbiji, jeste i jeftina radna snaga. Jedan od primera kako političari zbog netransparentnih podataka koriste ove investicije u svrhu političke promocije je dolazak kinesko-francuske kompanije Mei Ta u Obrenovac.
 
Za 10 godina, prema istraživanju Insajdera objavljenom 2016, za subvencije je samo iz budžeta odobreno skoro pola milijarde evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Lune

    13.08.2019 12:29
    @ Mare
    Mare prijatelju, ne vredi na ovom portalu objašnjavati kako funkcionišu stvari. Ovde se okupljaju velikom većinom mamini i tatini autohtoni vojvođani koji u stolici čekaju da im neko da platu od 2-3000 evra i to odmah. Ovde ne možeš naći razborite ljude koji razumeju koliko je težak put ozdravljenja i kako treba puno godina da se dovede na neki nivo nešto što je temeljno razrušeno. Džabe objašnjavati primere o Kini, Vijetnamu, Tajvanu ili ne daj bože Maleziji državi 23. veka nekom ko pljuje po svemu i čeka sa neba da mu padne tj uglavnom da rasproda nasledstvo.
  • dzo

    13.08.2019 12:11
    Ne lupaj @Mare leba ti. U Kinu su stranci dosli po deo kolaca na trzistu od milijardu i kusur potrosaca, gurali se da ih puste a kod nas ih se gura i placa da dignu bar nesto,,,
  • Mare

    13.08.2019 11:01
    Nezadovoljni smo jer Srbija subvencioniše strane kompanije. U redu. Hajde da pogledamo jednu od najjačih ekonimija sveta Kinu. 60-tih godina prošlog veka njena ekonomija je bila skoro u minusu, a već 30ak godina kasnije rast BDP-a je bio 7,7%. Jos 10ak godina kasnije Kina postaje velesila u ekonomiji. Kako? Lepo, došle su velike kompanije kao što su Nike, Adidas, Intel, AMD, Apple i još mnoge druge. 2019. godine Kina malo posustaje sa rastom ali idalje raste i razvija se, a sve je počelo subvencijama. Radnici su radili za smešno malo novca ali su se obučili na svim poslovima koji su došli, tehnologija se razvijala pa sada imamo Huawei koji je jači od Apple-a, gotovo sve se proizvodi u Kini i dalje se grade fabrike i razvija. To nije došlo preko noći niti je bilo lako. Bar 2 generacije su se mučile ali uspeli su. Znam da mnogi ne vole kinu pa ću navesti prime iz SAD-a. Pri pokušaju da se odustane od finansiranja aviona pete generacije mnogi senatori koji su bili da se zaustavi zbog velikog trošenja novca morali su da ućute jer im je bilo priprećeno da će se iz njihovih država iseliti proizvodnja tj. zatvoriće se fabrike. Naravno da su odmah odustali od predloga jer su te države uložile subvencije i mnogo šta još da bi privukli invenstitore i obezbedili posao za svoje građane. Tako da ono što Srbija radi je u stvari svetski trend i praksa. Treba izdržati i obezbediti našoj deci da žive bolje, a ne kukati i tražiti sve odmah i sada.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.