Prihod od prodaje bankomata veći od 13 milijardi dolara

Danas gotovo da ne možemo da zamislimo život bez bankomata, nalaze se skoro na svakom uglu, a širom sveta postoji čak tri miliona različitih oblika ovih mašina.
Prihod od prodaje bankomata veći od 13 milijardi dolara
Foto: 021.rs
No, pre otprilike 50 godina takav sistem nije postojao, a ljudi su po svoj novac odlazili u banke.
 
Tako je bilo sve do 1967. godine kada je britanski inovator Džon Šeperd-Baron kreirao prvi bankomat. Njegov izum nazvan "rupa u zidu" uveliko se razlikovao od današnje verzije bankomata. 
 
Naime, da bi korisnik dobio novac prvo je u banci morao da preuzme vaučer koji bi potom stavio u aparat, a potom ukucao kod od šest karaktera. Nakon toga mašina bi izbacila maksimalno 10 funti po jednom korišćenju.
 
Do dolaska verzija bankomata kakve imamo danas nije prošlo mnogo vremena. Nekoliko godina kasnije škotski pronalazač Džejms Gudfelou kreirao je bankomat na kartice s kodom od četiri karaktera.
 
Inače, na globalnom nivou godišnji prihod od prodaje ovih mašina prelazi 13 milijardi dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.