Leks specijalis za rešavanje dugogodišnjeg problema građana zaduženih u švajarcima donet je krajem aprila, a stupio je na snagu 7. maja.
Posebnim zakonom o konverziji, predviđeni rok za dogovor sa bankama za prebacivanje stambenih kredita iz franaka u evre je bio do 7. jula ove godine.
Međutim, pojedini korisnici stambenih kredita indeksiranih u švajcarskim francima iz opravdanih razloga nisu bili u mogućnosti da u roku od 30 dana od prijema ponude za zaključenje ugovora o konverziji zaključe sa bankom pomenuti ugovor, a prihvatili su ponudu za zaključenje.
U narednom periodu se zato, kažu za Tanjug u NBS, može očekivati dodatni rast kreditnih partija konvertovanih u evre, u skladu sa Zakonom o konverziji.
"Narodna banka Srbije će detaljno proveriti postupanje banaka u vezi sa primenom Zakona o konverziji i ukoliko utvrdi bilo kakve nepravilnosti, naložiće njihovo otklanjanje, bez obzira na zaključen ugovor o konverziji", kažu u Centralnoj banci.
Ako NBS utvrdi da je banka u ugovor unela odredbu koja je suprotna Zakonu o konverziji, ističu, naložiće zabranu njene dalje primene, odnosno, odrediti drugi način otklanjanja nepravilnosti, u skladu sa svojim nadležnostima.
Vlada Srbije je inače početkom avgusta donela Uredbu o naknadi troškova bankama u vezi sa konverzijom i umanjenjem duga, a kojom je uređena sadržina zahteva za naknadu troškova.
Uredbom se propisuju bliži uslovi i obavezni elementi ugovora kojim se utvrđuje iznos koji Republika Srbija preuzima kao obavezu na ime naknade troškova konverzije i umanjenje duga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar