Blumberg: Najveće rezerve litijuma u Evropi su u Srbiji

Po procenama, najveće rezerve litijuma u Evropi nalaze se u Srbiji, piše američki ekonomski sajt "Blumberg" pod naslovom "U zaboravljenom kutku Evrope možda je zakopano bogatstvo".
Blumberg: Najveće rezerve litijuma u Evropi su u Srbiji
Foto: Pixabay
Prema nekim procenama, najveće evropske rezerve litijuma, metala koji se koristi za proizvodnju baterija, su u Srbiji, ali teži deo posla je doći do njega.
 
"Ipak, pred Srbijom je mogućnost da postane novi evropski front ekonomske borbe s Azijom", piše u članku čiji je autor posetio selo Klinovac, kod Bujanovca, gde se veruje da ima litijuma.
 
Dok se potraga za litijumom sve više pojačava širom sveta, "Blumberg" procenjuje da će se u sledećih 11 godina potrošnja baterija s litijumom povećati za osam puta. Procenjene količine tog metala u Srbiji su najveće u Evropi, a "nezasita glad za baterijama koje napajaju sve, od iPhone-a do automobila Tesla, podstiče volju kompanije Rio Tinto Group da prouči ekonomičnost kopanja u Srbiji".
 
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, piše "Blumberg", u februaru je to nazvao "jednom od najvećih nada za Srbiju" i pozvao kompanije da ubrzaju posao kako bi pokrenule proizvodnju.
 
U srcu "litijumskih snova Srbije" nalazi se mineral otkriven 2004. godine i nazvan "jadarit" po rečici Jadar, u zapadnom delu Srbije, gde je nadjen. On uz litijum sadrži bor koji se koristi u proizvodnji keramike i mineralnog djubriva i materijala za izolaciju.
 
Češka i Austrija takođe proučavaju svoj potencijal iskopavanja litijuma, Rumunija ponovo otvara rudnike retkih minerala, a međunarodne kompanije šire proizvodnju baterija u Evropi, izmedju ostalog u Poljskoj.
 
Ali, piše "Blumberg", zalihe litijuma u Srbiji, ako se može profitabilno doći do njih, dovoljno su velike da pomognu čitavom evropskom kontinentu da se takmiči sa razvojem Azije, posebno Kine, trećeg po veličini svetskog proizvođača litijuma i vrhunskog proizvođača litijum-jonskih baterija.
 
Jedna od najvećih svetskih rudarskih kompanija Rio Tinto i istraživačka kompanija sa sedištem u Australiji "Jadar Lithium Plc" proveravaju koliko je litijuma u Srbiji. Rio Tinto je odbio izjavu za "Blumberg", a "Jadar Lithium", koji čini grupa nepoznatih investitora koje zastupa "JPMorgan Chase & Co", odbio je da precizira gde istražuje.
 
Optimistične procene države i preliminarno istraživanje nagoveštavaju da bi u Srbiji moglo biti čak 200 miliona tona rude litijuma, dok američki Geološki institut kaže da ima milion tona identifikovanih rezervi, ali već i to Srbiju čini jednim od najbogatijih izvora litijuma u ​​Evropi.
 
Pošto je proizvodnja litijuma u svetu 2018. godine skočila za 25 odsto, teško bi bilo svrstati veličinu potencijalne ponude Srbije, kao što je već slučaj s Bolivijom koja ga takodje ne proizvodi, a ima najveće rezerve tog metala u svetu. S druge strane, rastuća ponuda je drastično oborila cenu litijuma, te najveći proizvodjači i rudnici smanjuju proizvodne planove, a tome doprinosi i usporavanje privrednog rasta Kine.
 
"Blumberg" prenosi da su za početak eksploatacije litijuma u Srbiji potrebne bar još tri godine, ali da vlasti već podržavaju pripremanje preduzeća za preradu litijuma i za proizvodnju baterija o čemu je za sajt govorio i Nenad Antić, zamenik gradonačelnika Vranja, najvećeg grada u blizini Klinovca gde je jedno od potencijalnih nalazišta tog metala.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mad Hatter

    01.09.2019 23:45
    Ana je sve rekla u svom komentaru. Od A do Z.
  • Komsha

    31.08.2019 10:30
    Sva sreca
    Sva sreca pa smo prodali ili poklonili sve rudnike...
  • Dejan

    30.08.2019 13:46
    Posao
    Zasto vi minorni narode i nistavne jedinke brinete o nacionalnom blagu ? Vec su svog coveka postavili odavno da pripremi teren za besplatno vadjenje rude a mozda cak i preradu,ako ne znate ko im je covek onda nemate mesta na ovim komentarima ni jedno jedino slovo ! Znaci,sve je pod kontrolom,ceka se veca cena litijuma zbog povocanja broja hibridnih auta i onda nastupaju oni koji su sve to smislili ! The End, ok !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kina zabranjuje kupovinu od Boinga

Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.

Prada kupuje modnu kuću Versaće

Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.