Prodaju "Novosti" omogućili EPS i Dunav osiguranje

Prodaja Kompanije Novosti dugo je pripremana, a ključni trenutak je bila konverzija potraživanja kojom je Štamparija Borba stekla 98 odsto udela u kapitalu te medijske kuće, kaže za Danas Branko Pavlović, konsultant malih akcionara i bivši direktor Agencije za privatizaciju.
Prodaju "Novosti" omogućili EPS i Dunav osiguranje
Foto: Pixabay
"Da bi Štamparija mogla da se upiše kao vlasnik tolikog udela, vrednost Novosti je morala da bude neverovatno nisko procenjena. To je momenat koji je omogućio prevaru u transakcijama koje su usledile. Morala je da se radi procena fer vrednosti, bez toga se ne može odrediti procenat u vlasništvu na osnovu duga. Ipak, javnost nije obratila pažnju u tom trenutku, jer se u toj konverziji zapravo ništa suštinski ne menja, s obzirom na to da je država vlasnik i jedne i druge kompanije. Ali, za budućeg kupca to je značilo potvrdu da Novosti vrede malo i dalo je legitimitet za sumu kojom je postao vlasnik", objašnjava Pavlović.
 
On ukazuje da je to bio samo prvi korak. Naime, i Novosti su iz nekih poslovnih odnosa bile poverilac Štamparije, koja im je dugovala oko 37 miliona dinara.
 
"Po tom obimu potraživanja, Novosti su bile najveći neobezbeđeni poverilac, ali su iz te, pete grupe poverilaca, nezakonito, uz saglasnost suda, prebačene u četvrtu klasu. U petoj klasi sada najveći poverilac postaje budući kupac, koji je takođe iz ranijih poslovnih odnosa imao potraživanja od Štamparije, što mu je obezbedilo 46 odsto glasova u toj grupi. To nije bilo dovoljno za usvajanje UPPR-a, ali je UPPR ipak bio prihvaćen jer su ga iz te klase neobezbeđenih poverilaca podržali EPS sa 15 i Dunav osiguranje sa sedam odsto glasova", kaže sagovornik Danasa.
 
On dodaje i da je čitav koncept UPPR-a Štamparije sporan, jer njime nije bio određen model po kome će se prodavati Novosti, nisu utvrđene procedure, niti je predviđena bilo kakva zaštita ostalih poverilaca. Pri tom su usvajanjem takvog UPPR-a potpuno izvukli buduće transakcije iz obaveza vezanih za raspolaganje državnom imovinom.
 
Problematično je i to kako je revizorska kuća KPMG izvršila procenu vrednosti kapitala Novosti i kako je došla do toga da knjigovodstvenu vrednost izjednači sa tržišnom.
 
"U 360 strana, na koliko je sačinjen UPPR, nema elaborata o vrednosti kapitala Kompanije Novosti, osim jedene oskudne tabelice kojom je predstavljena procena od 200 miliona dinara. To je potpuno neprihvatljivo. Verovatno određeni tom procenom, i u knjigama Štamparije, u poziciji "dugoročni plasmani", Novosti su bile zavedene na iznos manji od dva miliona evra. Po neznatno višoj ceni su i prodate a da se ne zna kako se stiglo do zainteresovanog kupca", naglašava Pavlović.
 
On dodaje da javnosti, takođe, nisu dostupna ključna dokumenta, ugovor sklopljen sa kupcem i odluka o prodaji koju su usvojili akcionari Štamparije Borba, tako da se ne zna pod kojim uslovima će Novosti nastaviti da rade i da li novi vlasnik ima bilo kakve obaveze.
 
Poslednji paket akcija Novosti koji je bio na tržištu, pre desetak godina, kupio je Milan Beko i on je za 65 odsto kapitala dao 12 miliona evra. "Sada je daleko veći paket od 98 odsto prodat za nešto više od dva miliona evra. Tu nema logike. U tih desetak godina kompanija je poslovala sa promenljivim uspehom, bilo je padova i uspona u tiražu i rezultatima i trebalo je zato da se mnogo ozbiljnije i profesionalnije uradi procena njene vrednosti", kaže Branko Pavlović.
  • dragan perković

    01.09.2019 06:34
    Ah
    Komoanija Borba je osni ač i legalni vlasnik Nivosti još iz vremena SFRJ.Raspad sledi do devedesetih kad se formira Naša Borba koja je tada bila jedina ne zavisna novina i kad se mućkama dazi da Novosti se izdvajaju kao miloševićevsko-radikalska novina a kasnije preuzimanje štamparije od Novosti.Nekad "list sa najvišim tiražom u SFRJ" spao na stotinak primeraka.
  • pera

    31.08.2019 22:23
    ..
    Kad dodje vreme, oformiti NAS tim kome ce biti zadatak da nalazi kreativne nacine, fantomskim organizacijama, izigravanjem zakona i mozda malo i krsenjem zakona, da se ovima sve sto imaju oduzme i da se bace na dozivotnu robiju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.