Nova carina od 15 odsto odnosi se na uvoz kineske robe u vrednosti od oko 112 milijardi dolara. Veće carine sada će se odnositi na više od dve trećine potrošačke robe uvezene u SAD iz Kine.
Američka vlada je u velikoj meri do sada nastojala da izbegne potrošačku robu u ranijim rundama podizanja carina. Sada kada će cene mnogih potrošačkih dobara verovatno porasti ovaj potez administracije predsednika Donalda Trampa preti glavnom pokretaču američke privrede - potrošnji građana.
Tramp koji vodi kampanju za drugi predsednički mandat, oglušio se o brojna upozorenja o potencijalnim negativnim posledicama ove mere na privredu i tržišta.
Pogođena je velika lepeza proizvoda, koji su do sada bili pošteđeni, posebno u prehrambenom sektoru (kečap, govedina, svinjske viršle, voće, povrće, mleko, sir, začini, sladoled, itd). Dodatne carine biće primenjene i na sportske artikle, kao što su palice za golf, daske za surfing, bicikli, zatim muzički instrumenti, sportska odeća, nameštaj, ili stolice za decu.
Nove carine dodaju se na dodatne carine već ranije uvedene za kineski uvoz u vrednosti od 250 milijardi dolara.
Do kraja godine ukupan kineski uvoz (u vrednosti od oko 540 milijardi dolara prema podacima iz 2018) biće podložan dodatnim carinama, sa poslednjim krugom povećanja nameta predviđenim za 15. decembar.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar