Vrednost tržišta nekretnina u Srbiji sve veća, Novi Sad na drugom mestu po rastu

U prvoj polovini ove godine vrednost tržišta nekretnina u Srbiji bila je 1,8 milijardi evra, a oko 47.000 nepokretnosti dobilo je nove vlasnike, saopštio je Republičkih geodetski zavod (RGZ).
Vrednost tržišta nekretnina u Srbiji sve veća, Novi Sad na drugom mestu po rastu
Foto: 021.rs

Ukupna vrednosti nekretnina prometovanih kupoprodajnim ugovorima koje je obradio RGZ je za 12 procenata veća u odnosu na isti period prošle godine kada je vrednost tržišta bila 1,6 milijardi evra.

"Iako je obim prodaja nešto smanjen u odnosu na isti period prošle godine kada je sklopljeno 48 hiljada kupoprodajnih ugovora, trend pokazuje da je cena samih nepokretnosti porasla, imajući u vidu porast ukupne novčane vrednosti za 200 miliona evra", navodi se u saopštenju RGZ i dodaje da je "to ostvareno zbog rasta prodaje nepokretnosti u novogradnji i to za 13%, a uobičajeno je da novogradnja ima više cene u odnosu na starogradnju".

Sve prometovane nepokretnosti u 2019. godini bile su upisane u katastar nepokretnosti zahvaljujući primeni Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova, navodi RGZ.

Više od polovine novčanih sredstava obrne se na nekretninama u Beogradu i to 995 miliona evra što je značajan rast u odnosu na 830 miliona evra u prvoj polovini 2018. godine, saopštio je RGZ, a sledi Novi Sad gde vrednost tržišta iznosi 194 miliona evra što je porast od devet miliona u odnosu na isti period lane.

Po vrednosti tržišta slede Niš sa 46 miliona evra, Subotica sa 32 miliona evra, Pančevo sa 25 miliona evra i Kragujevac sa 24 miliona evra.

Regionalno gledano, prema podacima RGZ, od ukupnog trgovanja nepokretnostima 27% se odvija u Beogradu, a 36% u Vojvodini.

Po strukturi u Srbiji su najtraženiji stanovi (47%) što je povećanje od 14 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok se vrednosno u trgovini stanova obrnulo 850 miliona evra što je za 75 miliona evra više.

Na tržištu nekretnina kuće drže 13 procenata udela a poljoporivredno zemljište čini 20 odsto ukupnog trgovanja nepokretnostima.

Novčana vrednost tržišta poljoprivrednog zemljišta je oko 87.6 miliona evra, a najviše cene dostizalo u Bačkoj.

Najskuplji kvadrat stana u Srbiji i u prvoj polovini ove godine je na ekskluzivnoj lokaciji Beograda na vodi i koštao je 7.918 evra, a ukupna cena stana bila je 973.888 evra, saopštio je RGZ dok je u "staroj gradnji" najviša cena po kvadratu plaćena 3.600 evra za stan u ulici Kralja Petra u Beogradu, dok je najviše novca za stan u starogradnji 870.000 evra izdvojeno za nepokretnost blizini opštine Novi Beograd.

Najviše plaćena kuća sa okućnicom u ovom periodu dostigla je cenu od 2.988.000 evra, a nalazi se na teritoriji opštine Savski venac, na Topčiderskom brdu u Beogradu, dok je rekorder u poslovnom prostoru sa cenom od 2.680.000 poslovni prostor od 1.600 m2 u blizini zgrade Narodne skupštine.

  • VladaN

    02.09.2019 12:59
    kakva...
    ..."praonica".
  • mentor

    02.09.2019 00:00
    Nemam nista protiv da cena kvadratnog metra stana u Beogradu doseze do 8000 eur.Ko su kupci tih stanova.Neka Poreska uprava proveri poreske prijave tih kupaca,pa ce biti poreza, a mnogi ce biti procesuirani za krivicna dela.Nemamo mi inspekcijske sluzbe.Postali smo pravo mesto za pranje para i time se ponosimo.
  • mentor

    01.09.2019 23:59
    Nemam nista protiv da cena kvadratnog metra stana u Beogradu doseze do 8000 eur.Ko su kupci tih stanova.Neka Poreska uprava proveri poreske prijave tih kupaca,pa ce biti poreza, a mnogi ce biti procesuirani za krivicna dela.Nemamo mi inspekcijske sluzbe.Postali smo pravo mesto za pranje para i time se ponosimo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.