Izgradnja stanova postala jedan od unosnijih poslova, "obrće se" sve više novca

Tržište nepokretnosti u prvoj polovini godine beleži promet od milijardu i 800 miliona evra, od čega se gotovo milijardu evra obrne u Beogradu. Nove vlasnike ima 47.000 nekretnina.
Izgradnja stanova postala jedan od unosnijih poslova, "obrće se" sve više novca
Foto: 021.rs
Iako je obim prodaje manji, količina novca potrošenog za nekretnine veća je za 200 miliona evra. Razlog je veća cena novogradnje.
 
Najskuplji kvadrati prodati su na lokaciji Beograda na vodi gde je nekoliko stanova prodato po ceni većoj od 7.000 evra po kvadratu. Reč je o luksuznim stanovima koji će imati pristup sadržajima hotela u istoj zgradi.
 
Na toj lokaciji stanovi se prodaju i po 2.200 evra po kvadratu. U Beogradu je u prvoj polovini ove godine prodato 8.800 stanova. Prosečna cena novogradnje je 1.700 evra, a starih stanova 1.300 evra po kvadratu.
 
"Novogradnju karakteriše veće povećanje prosečnih cena. To znači da u starogradnju i porast cena za stanove bio od šest do osam odsto, zavisi da li se radi o Beogradi ili Srbiji, a u novogradnji je porast na teritoriji Srbije za Beograd 13 odsto", ukazuje Marija Rašković, načelnica Odeljenja za procenu i vođenje vrednosti nepokretnosti RGZ.
 
U Beogradu je dosta stranih investitora, ali i kupaca iz inostranstva.
 
"Procentualno je 50 odsto tih ljudi koji vide to kao investiciju. Beograd je grad koji je uvek bio atraktivan, sada, kad je stabilna makroekonomska situacija, oni to vide kao signal da treba da investiraju i da će u jednom vremenskom periodu tu svoju investiciju i da povrate rentiranjem", napominje Zorana Aćimović iz CBRE – internacionalne konsultantske kuće za nekretnine.
 
U nekim beogradskim opštinama prodati su stanovi i po 600 evra po kvadratu, a bilo je i prodaje novogradnje za nešto više od 700 evra. S druge strane, najatraktivniji stambeni blokovi u centru na Novom Beogradu podižu cene i na više od 3.000 evra po kvadratu.
 
S takvim cenovnikom – izgradnja stanova postala je jedan od unosnijih poslova.
 
"Cena se kreće od 420 pa do nekih 900 evra po kvadratu bruto površine, zavisi od opremljenosti, materijala, znači, to je proizvodna cena. Cena usluge, zemljišta, opremanja zemljišta, projektovanja, razne dažbine i komunalije zna da u većini slučajeva pređe cenu proizvodnu", kaže Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije.
 
Najviše je onih koji stanove kupuju za keš. Prosečna cena stanova koji su kupljeni na kredit je 1.300 evra po kvadratu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pedja

    06.09.2019 11:00
    U Novom Sadu stan na ok lokaciji ,bukvalno na 5 min od samog centra povrsine 100 kvadrata,izadje 860 evra po kvadratu,zgrada je iz 2007 godine.To su trzisne cene,ovo je malo preduvano,treba biti obazriv,moze se naci povoljno stan.
  • +384

    06.09.2019 10:59
    Licno, uvek bih pre kupio nekretninu svuda van Srbije nego u Beogradu. Madjarska, Hrvatska, Slovenija... Cene slicne ili cak i nize a neuopredivo normalnija mesta za zivot.
  • .

    06.09.2019 09:01
    /
    Zivim kao podstanar, prvo pet godina za vreme studija pa jos deset nakon toga. Taman kad sam poceo da planiram kupovinu prvog stana, i jedine nekretnine koju bih ima, u NS, cene su pocele da luduju a stanovi nikad losiji. Odlucio sam da sacekam sa tim i za inat ako se nista ne promeni za pet ili deset godina kupujem stan u Osijeku, sta kosta da kosta. E jedino tako cu ziveti u EU.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.