Keš ili kartica: Majstori i frizeri ne vole "plastični novac"

Upotreba kartica je sve veća, ali i dalje veliki broj robe, a prevashodno usluga, ne može da se plati na taj način. Frizeri i kozmetičari često ne primaju "plastični novac", kao ni majstori za popravke i radove u kući.
Keš ili kartica: Majstori i frizeri ne vole "plastični novac"
Foto: Pixabay
Razlog je jednostavan - mnoga preduzeća ne vole kartice, jer im se ne isplate troškovi koji idu na teret prihvatioca kartice. Kada je provizija značajno veća iznosi troškova, koji idu na račun primaoca kartice, prevaljuju se na onog koji plaća.
 
Ipak, upotreba gotovine nije svuda ista i nema veze sa razvijenošću zemlje. U Holandiji se, na primer, 27 odsto vrednosti kupovine plaća gotovinom, u Nemačkoj 55 odsto, a u Austriji čak 67 odsto.
 
Narodna banka Srbije (NBS) nema podatke koliko se kod nas koriste kartice, a koliko gotovina.
 
"NBS po prirodi posla koji obavlja ne može da raspolaže podacima o korišćenju gotovine u trgovinskim radnjama, odnosno u prometu robe i usluga, s obzirom na to da te transakcije ne spadaju u pružanje platnih usluga od strane banaka i drugih pružalaca platnih usluga za razliku od kartičnih plaćanja i plaćanja čekom u trgovinama", kažu iz NBS za Politiku.
 
Kartice se najviše koriste za kupovinu hrane, mešovite robe, lekova, odeće i slične robe u supermarketima, prodavnicama mešovite robe, specijalizovanim apotekama, benzinskim pumpama i restoranima.
 
U 2018. godini obavljeno je 205,6 miliona transakcija platnim karticama na prodajnim mestima, u vrednosti od preko 365 milijardi dinara. U istom periodu, na internetu je bilo 2,8 miliona transakcija u vrednosti od preko 9,2 milijardi dinara.
 
U junu 2018. donet je Zakon o međubankarskim naknadama i posebnim pravilima poslovanja kod platnih transakcija na osnovu platnih kartica. Cilj zakona je smanjenje troškova prihvatanja platnih kartica i povećanje broja prodajnih mesta na kojima je moguće platiti karticom, i to posredstvom snižavanja, odnosno ograničavanja međubankarskih naknada na nivo od 0,2 odsto od iznosa transakcija za debitne kartice i 0,3 odsto od iznosa transakcije za kreditne kartice.
 
Uvođenjem ovog zakona, stvoreni su preduslovi za snižavanje trgovačkih provizija, čime prihvatanje kartica postaje znatno povoljnije, posebno za male trgovce, koji do sada nisu, usled visokih troškova, prihvatali platne kartice. Nakon ovih olakšica, očekuje se da upotreba kartica bude povećana.
  • Kartica

    14.09.2019 20:46
    Plaćanje
    Ja uglavnom koristim Dina karticu otkako je imam umesto Visa ili Maestro jer znam da su trgovcima najniže naknade kad se njom plaća. Mislim da sam čitao da plate 2 ili 3 dinara naknade dok je za Maestro najniže 12 dinara.
  • Stole

    13.09.2019 14:54
    Stole
    Ja nemogu da verujem dase nemoze platiti karticom. Pa sav novac je u banci odem kod frizera trazi kez nema aparat za karticu. U švajcarskoj sve je na karticu retko da neko ima vise od 100ojra u džepu. Zovem molera za stan samo kes jos neda ni racun. Jako smo mi daleko od eu prvo psihicki a o ostalom da nepricam sta sam sve video za ovih3 meseca svaka cast izuzetcima u ugostiteljstvu i vecim trgovinama ovo ostalo isto je ostalo kao 1995god malo samo upakovano.
  • Petar

    13.09.2019 13:52
    @Bob Rock
    Probao sam račune i radi.

    Mislio sam na sistem kao što ima u Kini

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.