Može li srpska rakija da parira viskiju, votki i džinu?

U 540 registrovanih destilerija proizvede se petina srpske rakije, ostalo je iz sivih tokova, kažu veliki proizvođači, koji su se udružili u Nacionalni savet.

Imaju podršku države a cilj im je da se poveća izvoz i srpska rakija promoviše kao ekskluzivno piće u svetu.

Na jednom od najvećih svetskih sajmova žestokih alkoholnih pića koji je krajem avgusta održan u Kini, u konkurenciji 1.800 proizvođača, za jednog od devet pobednika izabrana je rakija iz Srbije.

"Dosta puta smo se dokazali na međunarodnoj sceni da može srpska rakija da parira najvećim brendovima na svetskoj sceni", kaže Miroslav Knežević iz destilerije "Hubert".

A kako i ne bi parirala viskiju, votki ili džinu kada se ta pića prave od kukuruza, krompira, pirinča. Visokokvalitetna srpska rakija dobija se destilacijom stoprocentnog voća.

Malina, šljiva, dunja, kajsija u flaši, za inostranog kupca je prvorazredni luksuz koji su spremni dobro da plate. Rakija koja kod nas košta 1.500 dinara u Kini ili Kanadi je četiri puta skuplja.

Da proizvedemo dobar kvalitet znamo, nedostaju nam količine i kontinuitet proizvodnje.

Oni koji proizvode legalno godinama nisu ulagali u proširenje proizvodnje jer im bolju zaradu uskraćuju oni koji ne plaćaju akcize i poreze.

Ministarstvo poljoprivrede im obećava da će pojačati kontrolu, davaće veće subvencije, uložiti u zaštitu geografskog porekla rakije i pomoći im da se predstave na inostranim sajmovima.

"Ove rakije koje su nagrađene vode poreklo od najprobranijih i najkavlitetnijih plodova", kaže Velimir Stanojević iz Ministarstva poljoprivrede. 

Srbija izveze tek 10 odsto proizvedene rakije. Jedna od ideja Udruženja je i da se više ulaže u degustacione sale, jer je to, kažu, izvoz na kućnom pragu.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Realista

    23.09.2019 10:57
    Realnost
    Prema statistici više se gine od greške lekara nego od saobraćajnih udesa u koje neki procenat otpada na one izazvane pod dejstvom alkohola.
    Možda su te greške lekara i one kada preporučuju korišćenje alkohola: jednu čašicu rakije dnevno za cirkulaciju, jednu čašu vina zbog njegovog blagotvornog dejstva na crce, imunitet,...
    U Evropi najmanje srčanih bolesti imaju Francuzi, a oni piju najviše vina. Možda je i greška lekara što ne preporučuju pivo jer je kabasto i unosimo veliku količinu tečnosti čime se diže pritisak, a i unosimo veću količinu ugljenih hidrata čime dobijamo pivski stomak.
    Što se tiče rakije od voća odgovor je jednostavan. Englezi bi pravili rakiju od voća da ga imaju u dovoljnoj količini, to važi i za Nemce, Poljake, Ruse,.. Oni prave rakiju od onoga čega imaju najviše, kukuruza, krompira,...
    Rakija od voća je na primer u Nemačkoj daleko skuplja od viskija koji ukus dobija od bureta.
    Pravi konjak je rakija od grožđa (lozovača) koja je odležala u hrastovom drvetu koje je paljeno sa unutrašnje strane. Kada se ta rakija istoči to bure se baca jer ako bi se stavila nova rakija konjak ne bi bio istog kvaliteta. Od vrste hrasta, kao i paljenja dobija se određena boja i šmek lozovači koja tako postaje konjak.
    Može se reći da je viski votka koja je odležala u buretu
    Želim da kažem da je rakija od voća posebna, ukusnija ima svoj šmek i samim tim treba da ima cenu u odnosu na viski koji se dobija iz kukuruza. Kako rakije od voća ima manje ona treba da je skuplja.
  • Pavle

    22.09.2019 11:59
    Neuporedivo više štete
    Ne sviđa mi se što ne sme ni list marihuane da se zalije u celoj državi, a proizvodnja ove opasnije supstance se pohvaljuje. Od onih dvoje dnevno što ginu bar jedan je od nečije alkoholisanosti.
  • Yip Man

    22.09.2019 10:07
    Može li srpska rakija da parira viskiju, votki i džinu?

    Moze kako da ne ali bez zute ose, guslara i vinjaka kojeg nevolim ni na cipeli a kamo li u svom telu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.