Venecuela, Iran i Vijetnam neke od država s najgorim valutama

Snaga valute jedne zemlje odražava ekonomsko blagostanje nacije. Što je valuta jača, to je vrednija i veća kupovna moć građana te zemlje.
Jedan od načina merenja snage valute je upoređivanje s jačom i stabilnijom valutom razvijene nacije. Obično se za takva poređenja koristi američki dolar.
 
Ovo je deset najgorih valuta na svetu:
 
10. Egipatska funta
 
Egipat koristi egipatsku funtu kao svoju službenu valutu, njena skraćenica je EGP. Ova valuta koristi se i kao službena valuta u Pojasu Gaze. Egipatska funta uvedena je 1834. godine, ali građanski nemiri, fluktuirajuće cene nafte i loše ekonomske odluke dovele su do pada njene vrednosti, a do 2016. godine jedan američki dolar mogli ste zameniti za 16 egipatskih funti.
 
9. Nigerijska Naira
 
Naira je službena valuta koja se koristi u Nigeriji, njena skraćenica je NGN. Prva naira izdata je u januaru 1971. godine. Svojevremeno je bila prilično jaka valuta, ali nakon građanskih sukoba i sniženih globalnih cena nafte smanjena je vrednost naire. Centralna banka Nigerije neuspešno je pokušala da suzbije inflaciju menjanjem ključne kamatne stope. Jedan američki dolar možete zameniti za 358 naira.
 
8. Von Severne Koreje
 
Von je novčana valuta koja se koristi u Severnoj Koreji, njena skraćenica na tržištu novca je KPW. Von je u upotrebu pušten 1947. godine i zamenio je korejski jen. Godine sankcija i lošeg vođstva prouzrokovale su visoku inflaciju u ekonomskom sektoru, što je narušilo vrednost vona. Za jedan dolar možete dobiti 900.022 KPW.
 
7. Gvinejski franak
 
Gvinejski franak je službena valuta Gvineje, njegova skraćenica je BNF. Kao valuta je uveden 1959. godine. Očajni ekonomski uslovi uzrokovali su da je franak doživeo visoku inflaciju. Za jedan dolar možete dobiti 9.368 gvinejskih franaka.
 
6. Laoski kip
 
Laoski kip je službena valuta u Laosu. Skraćenica mu je LAK. U upotrebu je vraćen 1952. godine. Za jedan dolar možete dobiti čak 8.790 LAK.
 
5. Leone
 
Valuta Sijera Leonea je leone. Na berzama nosi skraćenicu SLL. Građanski rat koji je trajao čitavu deceniju izazavao je hiperinflaciju u zemlji i ekonomski kolaps. Za jedan američki dolar možete dobiti 9.400 leonea.
 
4. Indonežanska rupija
 
Indonežanska rupija je službena valuta u Indoneziji. Indonežani svoju valutu nazivaju još i perak, što znači srebro. Od januara 2017. godine za jedan dolar možete dobiti 14.056 indonežanskih rupija.
 
3. Vijetnamski dong
 
Vijetnamski dong je službena valuta koja se koristi u Vijetnamu. Na berzama ima oznaku VND. Uveden je 1978. godine, nakon ujedinjenja Severnog i Južnog Vijetnama. Za jedan dolar možete dobiti 23.212 dongova.
 
2. Iranski rijal
 
Iranski rijal je službena valuta Irana. Izdaje ga Centralna banka Irana. Skraćenica je IRR. Za jedan dolar možete dobiti 42.105 iranskih rijala.
 
1. Venecuelanski bolivar
 
Venecuelanski bolivar je nacionalna valuta Venecuele. Na novčanom tržištu označava se skraćenicom VEF. Uveden je 2008. godine kako bi zamenio izvorni bolivar. Ekonomski kolaps Venecuele u 2016. godini ozbiljno je umanjio vrednost ove valute. Za jedan dolar možete dobiti 9.987 bolivara.
  • Mitar

    22.09.2019 20:13
    Dali je tako
    Kakve vi naivnosti iznosite.Valuta nema nikakve veze sa ekonomskim blagostanjem ,već privreda i dali ste pod okupacijom npr, USA.Znateli kako USA osigurava svoju valutu,nosačima avijona ,cijom i NATO om,i štamparija radim punom parom a niko nesme da kaže da je to nevažeći novac i da nema pokriće

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.