Banke ukidaju 60.000 radnih mesta

Ukupan broj smanjenja radnih mesta koje su najavile evropske banke u 2019. godini porastao je na gotovo 60.000, objavio je Blumberg.
Najnovije vesti stižu iz Komercbanke, koja je saopštila da planira da ukine 4.300 radnih mesta kao rezultat napora na restrukturiranju koji je započet pre tri godine. To donosi ukupan broj ukidanja 58.200 radnih mesta u bankarskom sektoru, prenosi Bankar.rs.
 
Oko 90 odsto tih pozicija je eliminisano u Evropi, gde se ekonomija usporava, a banke se bore sa negativnim kamatama. Dojče Bank, HSBC i Santander, takođe su ukinule hiljade radnih mesta širom kontinenta.
 
Nemačke banke su u daleko najgoroj situaciji i najavile su najviše smanjenja radnih mesta do sada. Dojčebank je na vrhu liste, objavivši u julu da će smanjiti 18.000 radnih mesta do 2022. godine u okviru restrukturiranja banke vrednog 8,3 milijarde dolara.
 
Izvan Nemačke, banke u Španiji, Velikoj Britaniji i Francuskoj takođe su smanjile broj radnih mesta kako bi povećale profitabilnost. Potreba da se uveća profit dolazi usled globalno niskih kamatnih stopa koje su namenjene kataliziranju označavanja ekonomskog rasta. Američko-kineski trgovinski rat odgovoran je za veći deo ovog usporavanja.
 
U međuvremenu, američke banke ostvaruju poslovne uspehe na uštrb evropskih. JPMorgan je stekao milijarde dolara imovine iz vrhunskih hedž fondova koji su nekad bili u vlasništvu Dojče banke. Morgan Stenli, Goldman Saks, Bank of Amerika i Sitigrup su takođe stekle milijarde dolara.
  • Реалиста

    27.09.2019 14:36
    Стварност
    Отпуштање у банкарском сектору је последица жеље менаџмента банака за што већим профитом.
    Увођењем електронцког плаћања од стране грађана смањила се потреба за шалтерским радницима
    Увођењем електронског плаћања од стране фирми смањила се потреба за шалтерским радницима, као и одређеног особља по канцеларијама
    Увођењем банкомата опет се смањила потреба за шалерским радницима
    Смањивањем одређеног броја запослених и пребацивањем дела њихових обавеза на преостале раднике менаџмент се награђује, банке смањују трошкове, а повећавају зараду јер неке банке узимају провизији за сваку електронску трансакцију, а неке само за неке трансакције.
    Значи, оно што зарадимо држимо код банака које нам не плаћају камату на виђено, него нам наплаћују трошкове одржавања рачуна. Банка не плаћа радника на шалтеру где је некада било чак и бесплатна услуга за оне који имају рачуна, а сада ми урадимо све и још платимо провизију за урађену услугу.
    Све је подређено профиту, а не човеку.
  • d

    27.09.2019 12:54
    nik@ Не раде тамо само банкари. Раде људи разних струка, тако да опусти се мало.
  • Ns 49

    27.09.2019 06:11
    Naše banke su ovo odavno uradili a vidi se po tome što svakodnevno ima dugih redova po bankama. Zarade su im odlične ali im novaca nikada nije dosta a kao da ih je baš briga za klijente. Znaju da moramo dolaziti u banke i ne zanima ih ako dugo čekamo u redu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.