"Efekat ove mere, zapravo je minimalan u 2019. godini, jer će se uvećane zarade isplatiti samo u jednom mesecu (decembru), ali će zato u 2020. koštati državu 12 puta više i predstavljaće ograman i trajan fiskalni teret", ocenio je Fiskalni savet.
U dokumentu koji je Fiskalni savet dostavio medijima naglašava se da je povećanje plata u opštoj državi opravdano, ali u meri u kojoj raste privredna aktivnost, "čega se Vlada već drugu godinu ne pridržava", jer su budžetom za ovu godinu plate već povećane u proseku za devet odsto, iako će privredna aktivnost rasti od pet do 5,5 odsto.
Fiskalni savet je ocenio i da novčana pomoć penzionerima od 5.000 dinara nije dobra mera socijalne politike i da je problem sa tom merom to što "socijalni položaj građana nije moguće i ne sme se utvrđivati na osnovu njihovog statusa", kao i da se procenjuje da oko 100.000 starih u Srbiji nema penziju i da se neće kvalifikovati za predviđenu socijalnu pomoć, dok postoje i penzioneri kojima takva pomoć nije neophodna.
Kao ekonomski najbolja strana rebalansa izdvojen je porast investicija u putnu infrastrukturu za 13 milijardi dinara, ali se dodaje da nije izvesno da će se ti rashodi ostvariti prema planu. U oceni se objašnjava da je reč o izgradnji autoputa Pojate-Preljina za oko 13 milijardi dinara, ali da je upitno da li će radovi biti obavljeni u rebalansom predviđenom periodu, jer radovi na tom putnom pravcu nisu počeli.
Savet je naglasio da je Zakon o konverziji švajcarskih kredita doneo neopravdani budžetski trošak od devet milijardi dinara, a da se sada rebalansom budžeta formalizuju i javni troškovi njegovog usvajanja i da ne bi trebalo izgubiti iz vida da će budžet i u narednim godinama biti uskraćen za još oko dve milijarde dinara usled nenaplaćenog poreza na dobit.
Fiskalni savet je ocenio i da se rebalansom predviđa dodadtno uvećanje za 10 milijardi dinara za već neuobičajeno visoke rashode za opremanje vojske i policije.
Bilo je očekivano da posle osetnijeg rasta u prethodne dve godine rashodi u toj oblasti počnu da opadaju i time otvore prostor za druga važna kapitalna ulaganja, međutim - rebalans budžeta donosi dodatnu kupovinu opreme za policiju u vojsku i ne nagoveštava očekivani preokret u budućnosti, ocenio je Fiskalni savet.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 27
Profesionalac
Ljudi ne shvataju da je FS isto toliko bitan kao i nezavisno istrazivacko novinarstvo (Insajder na primer).
Vlada
Malo realnog pristupa umesto priča o 'realnom sektoru': u te što proizvode spadaju i motači žice u pelenama koje je odavno trebalo zameniti mehanizovanom proizvodnjom, a u 'neproizvodni sektor' oblasti koje ovoj državi donose desetine miliona evra godišnje.
Dukljanin
Da se oformi nezavisna ekipa.koja.bi.kontrolisala rad politicara i vlasti.Da se poveca kontrola.na svim nivoima i da se zakon ravnopravno primenjuje.Da se ogranici odliv deviza iz Srbije.Da se odlazak u penzije smanji a ne.prodizava kako bi se.ubrzalo zaposljavamje novih i mladjih kadrova i jos mnogo toga..Kad bi se.se sve.ovo sprovelo dobili bi gomiju para i to zaradjenih a ne izmisljenih a koji bi se.kogao pametno.i.namenski utrositi izmedju ostalog za povecamje plata u drzavnom i javnom sekzoru sto bi automatski proizvelo povecanje plata i u privatnom sektoru.....Da se nasem privatnom sektoru daju odredjene benificije isto kao i strancima koje otvaraju svoje firme kod.nas.Ne tteba biti ekonomista da bi se shvatile.neke stvari i doslo.do.zdravog novca i kapitala...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar