To su pokazuju rezultati desetog godišnjeg istraživanja Međunarodnog monetarnog fonda o pristupu finansijama (FAS).
Istraživanje, objavljeno na zvaničnoj internet stranici MMF-a, pokazuje međutim da je broj poslovnica komercijalnih banaka na 100 hiljada odraslih stanovnika u Srbiji prošle godine smanjen na 27,73 sa nivoa od 28,13 poslovnica godinu dana ranije.
Prema podacima iz izveštaja, na svakih 1.000 odraslih građana naše zemlje, novac od komercijalnih banaka je prošle godine pozajmilo 546,52 ljudi, što je blagi pad u poređenju sa 562,46 prethodne godine.
S druge strane, u Srbiji je 2018. godine zabeleženo povećanje depozita i kredita kod poslovnih banaka, u smislu njihovog udela u bruto domaćem prozivodu (BDP), pokazuje istraživanje MMF-a. Tako su depoziti kod komercijalnih banaka porasli sa 43,73 odsto BDP-a iz 2017. godine na 46,92 procenta BDP-a prošle godine, dok su krediti povećani sa 42,16 na 43,54 odsto ukupne godišnje proizvodnje zemlje.
Bankarski zajmovi srednjim i malim preduzećima činili su prošle godine 11,78 procenata BDP-a.
Istraživanje FAS, koje već deset godina sprovodi MMF, omogućava kreatorima politika da mere i prate finansijsku uključenost i ostvaruju napredak u odnosu na rivale.
Izveštaj obuhvata podatke za 189 jurisdikcija, sa više od 150 pokazatelja o finansijskom pristupu. Od 2014. godine, prate se i podaci o mobilnom novcu, a od 2018. je uvedena i rodna statistika u FAS-ov upitnik, ali u izveštaju nema tih pokazatelja za Srbiju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar