Rast cena nekretnina u Evropi sve više predstavlja rizik za banke

Rast cena nekretnina u Evropi sve više predstavlja rizik za banke, upozorava jedan od evropskih finansijskih regulatora, Evropski odbor za sistemske rizike (ESRB).
Rast cena nekretnina u Evropi sve više predstavlja rizik za banke
Foto: Pixabay
Usled niskih kamatnih stopa na stambene kredite, cene stambenih nekretnina u Evropi poslednjih godina u proseku rastu četiri odsto godišnje, znatno iznad stopa rasta privrede i inflacije.
 
Kao telo zaduženo za nadzor i sprečavanje rizika za evropski finansijski sistem, ESRB je prošle nedelje objavio izveštaj u kojem je pozvao bankovne regulatore u 11 evropskih država na preduzimanje koraka radi ograničavanja rizika koji proizlaze iz rasta cena nekretnina.
 
Na sve skuplje nekretnine pažnju bi trebalo da obrate centralne banke Nemačke, Francuske, Norveške, Češke i Finske, preporučuje ESRB. Regulatorima u Holandiji, Švedskoj, Belgiji, Finskoj, Danskoj i Luksemburgu ta institucija je predložila i uvođenje dodatnih mera, poput ograničavanja zaduženosti klijenata banaka.
 
Zvaničnik ESRB Frančesko Mazafero izjavio je za "Financial Times" da se dobar deo evropskih država vraća na pretkrizne nivoe cena nekretnina. Međutim, podsticanje mladih na rešavanje stambenog pitanja u velikom broju zemalja je političko pitanje, pa je i ograničavanje rasta tržišta postao politički osetljiv problem. Guverner holandske centralne banke Klas Knot pojašnjava da se iz tog razloga tamošnji političari odupiru pozivima na ograničavanje iznosa hipotekarnih kredita koji ne bi smeo prelaziti vrednost nekretnine.
 
Treba podsetiti da je nakon finansijske krize mnoštvo centralnih banaka dobilo ovlašćenje da bankama propišu povećanje kapitalizacije kako bi izdržale buduće krize. Međutim, dobar deo regulatora ustručava se to ovlašćenje da iskoristi. Ratna Sahaj, zamenik direktora Međunarodnog monetarnog fonda, kaže da 73 centralne banke imaju tu mogućnost, a samo 11 se njome koristilo. Još četiri su najavile to iduće godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.