Čadež: Srbija ne odustaje od borbe za Folksvagen

Srbija neće odustati od "borbe" da se nova fabrika nemačke kompanije Folksvagen izgradi u našoj zemlji.
Ovo je rekao predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež i ocenio da Srbija za takvu investiciju ima potencijal.
 
"Ako pogledate kako se prethodnih meseci odlučivalo o tome gde će se fabrika graditi i kako je proces tekao, videćete da je Srbija od strane Folksvagena uvek bila veoma cenjena i dobro kotirana kao moguće mesto za investiciju", rekao je Čadež za Tanjug posle okruglog stola "Saradnja kompanija sa lokalnom samoupravom ili vladom" kojem su prisustvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar privrede Nemačke Peter Althajmer i nemački privrednici.
 
Čadež je podsetio da odluka o izgradnji fabrike još nije doneta i kazao da će Srbija nastaviti da se bori za tu investiciju, jer bi ona, kako navodi, donela "novi život" i novu političku stvarnost ne samo u Srbiji, već u celom regionu.
 
"Takva investicija otvara vrata za dolazak novih fabrika, otvara nove poslove našim kompanijama, ali i kompanijama u regionu. Bez obzira da li su te kompanije u Tetovu, Prizrenu, Sarajevu ili Kragujevcu, ceo region bi od tako velike investicije profitirao", podvukao je Čadež.
 
Kaže da tu "borbu" za otvaranje svake nove fabrike i svakog novog radnog mesta u Srbiji primećuju i nemački političari, među kojima je i ministar privrede Nemačke Peter Altmajer, koji je u utorak boravio u Beogradu.
 
"Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je uvek otvoren kada treba da čuje investitore, kada treba da se rešavaju neki problemi, kada treba da se kreira neka dobra ponuda za investitore koji bi želeli da dođu u Srbiju ili razmišljaju da dođu u našu ili neku drugu zemlju. Mislim da je predsednik postao međunarodno priznato ime kada je u pitanju odnos prema investitorima", kaže Čadež.
 
Govoreći o ekonomskoj saradnji između Srbije i Nemačke, predsednka PKS ocenjuje da ona, istorijski gledano, nikada nije bila čvršća i intenzivnija.
 
"Nemačka je naš glavni privredni partner, naša robna razmena će ove godine preći pet milijardi evra. Takođe, naše najveće izvozno tržište jeste nemačko, a najveći broj investitora u Srbiji jesu nemački", kazao je Čadež.
 
Navodi da nemačke kompanije u Srbiji zapošljavaju direktno 62.000 ljudi, ali da je taj broj, ističe Čadež, i duplo veći, ako se uzmu u obzir sve one firme koje snabdevaju nemačke firme, prodaju im svoje proizvode i te svoje proizvode prodaju na nemačkom tržištu.
 
Podsetimo, šef proizvodnje nemačke fabrike automobila Andreas Tostman rekao je za Rojters da Folksvagen ne traži alternativne lokacije za izgradnju nove fabrike automobila. Ranije ovog meseca, nemački proizvođač je saopštio da je odložio odluku o izgradnji fabrike automobila u Turskoj nakon međunarodnih kritika zbog vojne ofanzive u Siriji.
 
"Pratimo razvoj događaja. Planovi za Tursku su trenutno na čekanju. Ne gledamo aktivno alternativne lokacije", rekao je Tostman.
 
Izjava iz nemačke kompanije, došla je dan nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da će ponovo pokušati da dovede Folksvagen u Srbiju i da će o tome razgovarati sa nemačkim ministrom privrede i energetike Peterom Altmajerom koji danas dolazi u posetu Beogradu.
 
Prethodno se pojavila informacija i da Hrvatska ulazi "u bitku za investiciju vrednu više od milijardu evra, koliko nemački proizvođač automobila Folksvagen planira da uloži u svoju novu fabriku".
 
Nova fabrika Folksvagena trebalo bi da proizvodi sledeće generacije "folksvagen pasata" i "škode superb" sa maksimalnim godišnjim proizvodnim kapacitetom od preko 300.000 vozila i da zaposli tri hiljade radnika.
  • vojvodjanka

    23.10.2019 19:24
    Ko nam to kaže?
    Folksvagen ne traži alternativne lokacije za izgradnju nove fabrike automobila u Turskoj, rekao je za Rojters Andreas Tostman, šef proizvodnje nemačke fabrike automobila.To što se vi borite su priče za ove što čitaju Informer i gledaju Pink.
  • rale

    23.10.2019 16:55
    Ja bi se recimo borio da se u Srbiji otvaraju osrednje privatne kompanije u 100% domacem vlasnistvu koje postuju prava radnika i rade proizvode i usluge za strano i domace trziste. Ali bi vlasnici takvih kompanija bili direktna konkurencija mafiji na vlasti tako da nista od toga.
  • Topuz

    23.10.2019 14:08
    Topuz
    Možda i dođu jer spo postali jeftinija radna snaga od vijetnama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.