O tome govore i podaci u kojima se navodi kako je za sedam meseci ove godine iz susedne zemlje uvezeno 416.780 hektolitara piva po prosečnoj ceni od 54,71 konvertibilnu marku po hektolitru, što je za 30 maraka niža cena od piva iz Hrvatske koje se uvozilo po prosečnoj ceni od 84,20 KM po hektolitru.
Koliko Srbija dominira na BiH tržištu najbolje pokazuje da se iz nje uveze više piva nego od svih drugih zemalja na svetu zajedno.
Neverovatno zvuči i podatak da niko od uvoznika u BiH od 2013. do 2018. godine nije uspeo da smanji cenu dok je ona kada je reč o Srbiji progresivno padala. Primera radi, 2013. godine je iznosila 95,86 KM a sada, šest godina kasnije, cena ne da nije porasla, već je niža za 40 maraka.
Ogroman udar trpi i domaća industrija piva koja je u prošloj godini ostvarila izvozne cene od 104,94 KM po hektolitru, a što pokazuje da ne predstavljaju bilo kakvu ozbiljnu konkurenciju velikim igračima.
U analizi komore se navodi kako domaća grupacija proizvođača piva ima velike zamerke na rad kontrolnih organa koji prema njihovoj oceni uglavnom ignorišu ove pojave iako imaju zakonski osnov da reaguju.
"Neopravdano su niske uvozne cene piva, a samim tim i neopravdano niske osnovice za obračunavanje carine i PDV-a pri uvozu piva iz pojedinih zemalja, posebno iz Srbije na šta nadležni carinski organi BiH u dosadašnjem periodu nisu reagovali na adekvatan način, iako im i važeći carinski propisi BiH to omogućuju", stoji u ovom dokumentu.
Dodaje se kako je retka praksa uzimanja uzoraka uvoznog piva za potrebe ispitivanja njegovog kvaliteta što ne samo da pogoduje uvoznicima piva zbog skraćivanja vremena u kojem se uvozno pivo stavlja na tržište, nego i stvara rizik za sigurnost zdravlja potrošača.
Inače, od 2012. godine, proizvodnja piva u BiH se kontinuirano smanjivala, tako da su trenutni proizvodni kapaciteti iskorišćeni sa samo nešto više od 40 odsto, što je posebno poražavajuće u odnosu na uvoz piva u istom periodu.
Naime, uvoz piva u BiH je u istom periodu kontinuirano rastao, tako da se prosek udela uvoza piva u BiH kreće od 65 do čak 70 odsto, za razliku od zemalja EU u kojima prosek udela uvoza piva samo izuzetno prelazi 10 odsto ukupne potrošnje.
Povodom ovih problema, u Spoljnotrgovinskoj komori BiH je održan sastanak sa predstavnicima grupacije proizvođača piva iz BiH koji su još jednom pozvali na reakciju nadležne organe.
Ognjenka Lalović, direktorka sektora privrede u STK, rekla je nakon sastanka kako pivarska industrija BiH ne traži nikakav povoljniji položaj u odnosu na neke druge industrije, nego želi da ukaže na to da postoje propisi i mere kojima se može uticati na nelojalnu uvoznu konkurenciju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Komifo
Troller
Laloš
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar