Vlada je u budžetu najveći deo novca izdvojila za povećanje penzija i plata u javnom sektoru. Međutim, "sreću" građana bi mogle da pokvare vesti da će pojedine komunalne usluge poskupeti - struja, pretplata za Javni servis Srbije, infostan, prenosi
N1.
Da li baš svi slojevi društva mogu da zadovolje egzistencijalne potrebe i da im u novčaniku ostane dovoljno da osim stomaka nahrane i dušu? Vlast kaže: ako građani u Srbiji to sada ne mogu, od 2020. stvari kreću na bolje.
"Da, na osnovu toga, u godinama koje dolaze, životni standard, kvalitet života građana Srbije raste što brže", uverava ministar Siniša Mali.
Ministar navodi da za povećane plate i penzije iz budžeta ide oko 875 milijardi dinara, što će biti i najveća stavka u državnoj kasi. Iako su povećanja uvek dobra vest, računica ekonomskih stručnjaka pokazuje da ona nisu dovoljna.
"Ima lepa narodna poslovica: koliko para toliko muzike. Svakako će biti nekog poboljšanja životnog standarda, kada gledamo gde smo bili - dobro smo se udali, ali kada vidimo gde treba da idemo, da se poredimo sa drugim zemljama - pa i nismo se onda baš tako dobro udali. Ovo povećanje plata i penzija ima, nažalost, veze sa izborima, izbori su tu gde jesu i nije prvi put da se zbog toga povećavaju plate - sve vlasti su to radile, ali Srbija dugo decenija kleca, ja odavno to govorim - nama bez dvocifrenog rasta BDP-a nema ozbiljnog napretka", ocenjuje Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta.
A dok se čeka da Srbija dostigne dvocifren privredni rast i da se obistini želja vlasti da kvalitet života bude bolji - vesti koje građane neće obradovati su da će struja biti skuplja za 3,9 odsto, da će pretplata za javni servis sa 220 biti povećana na 255 dinara, a Beograđane čeka i veći račun za Infostan i to za 130 dinara. Iako su iznosi mali, najtanji kućni budžeti će ih osetiti.
"Povećanja plata u javnom sektoru, može samo njima da donese donekle bolji standard i on će biti svakako umanjem ovim poskupljenjima struje, vode komunalija, posebno onima sa najnižim platama i penzijama, pošto su to troškovi koji se ne mogu izbeći - moraju da se plate i oni koji imaju najmanja primanja - ti troškovi najviše učestvuju u budžetu njihovih domaćinstava. Pored hrane koja je najveći izdatak za prosečno srpsko domaćinstvo", ocenjuje Miloš Obradović, ekonomski novinar lista "Danas.
Za većinu građana, stanje u novčaniku govori sve o životnom standardu, ali o njemu govore i globalni izveštaju, prema kojima se prošle godine Srbija u kategoriji "kvalitet života" našla na 77. mestu od 80 zemalja sveta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 17
Dr Milanče Mitovski
Трошкови становања нису тако мали како их приказују из Владе Србије. За стан од 60 м2 у основи у Бору, сведени месечни трошкови на исти еквивалент, потрошња струје је већа за 133,38 динара, а остали трошкови становања (грејање, топла вода, вода и отпадна вода, одржавање, чишћење и управник зграде) су већи за 982,72 динара. Месечни трошкови становања и струје су већи за 1.116,10 динара или 9,50% у односу на период од пре поскупљења. Према томе, да са милостињом пензионерима од 5000 динара у могда плате годишња повећања трошкова, како стајало 4200 динара, не носи воду. Према томе, најављено повећање плата и пензија прогутаће ноншалантно остварена и најављена поскупљења.
Sve će
Mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar