Šta u Srbiju donosi uvođenje platforme "Alipej"?

Uvođenje vodeće kineske platforme za mobilnu i onlajn naplatu "Alipej", koju je kreirala "Alibaba grupa", u Srbiji bi trebalo da počne da funkcioniše za nekoliko meseci, a očekuje se da će potrošači moći da plaćaju robu i usluge na većini prodajnih mesta i objekata koji u ovom trenutku primaju kartice.
Šta u Srbiju donosi uvođenje platforme "Alipej"?
Foto: Pixabay
Funkcionisanjem ovog platnog sistema ne samo što se ostvaruje saradnja sa najvećom i najznačajnijom kineskom IT kompanijom "Alibaba", već se na naše tržište uvodi potpuno nov način plaćanja kojim se podstiče razvoj tržišta i elektronske trgovine u narednom periodu, ocenjuje za "Novosti" prednosti dolaska "Alipeja" u našu zemlju Tatjana Matić, državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija.
 
"Naši građani moći će da koriste 'Alipej' kao sredstvo plaćanja na svim prodajnim mestima u zemlji koja budu podržavala tu uslugu. Posebno je značajan za turiste iz Kine, koji su navikli da plaćaju preko svojih najpopularnijih platformi, a koji Srbiju posećuju u sve većem broju", objašnjava Matićeva.
 
Ovaj sistem naplate je siguran, a, kako ističe, eventualne zloupotrebe kompanija kompenzuje u celini.
 
"Servis se nadzire u realnom vremenu pametnim algoritmima, tako da se sumnjive kupovine veoma brzo otkrivaju, što je veoma značajno. Važno je znati da se neovlašćene transakcije u potpunosti kompenzuju od strane Alipeja", objašnjava državna sekretarka.
 
Govoreći o usklađenosti poslovanja ove platforme sa našom zakonskom regulativom, Matićeva kaže da nema nikakvih smetnji na tom planu.
 
"Ne postoje zakonske prepreke za uvođenje ove platforme za mobilnu i onlajn naplatu na internetu. Narodna banka Srbije je u prethodnom periodu izmenama zakona koji regulišu ovu oblast omogućila funkcionisanje tzv. elektronsih novčanika kao što je Alipej", kaže Matić za "Novosti".
 
Državna sekretarka navodi da su u toku razgovori sa jednom od komercijalnih banaka koja bi pružila logističku podršku platformi "Alipej" i ističe da oni teku u dobrom smeru. Povodom mogućnosti da se u Srbiji otvori logistički centar kompanije "Alibaba", što je nedavno najavila Ana Brnabić u Kini, Matićeva kaže da će se na tome raditi u narednom periodu.
 
"Prvi sledeći korak bio bi logistički centar, a namera je da se sa 'Alibabom' i drugim kompanijama nastave razgovori o tome da otvore razvojne centre u Srbiji, što će učvrstiti našu zemlju na njenom putu digitalne transformacije", objašnjava Matić.
 
Ističe da bi to bilo posebno značajno za naše proizvođače i trgovce koji svoje proizvode prodaju putem "Alibabe", jer bi im to smanjilo troškove.
 
Platforma "Alipej" napravila je veliki iskorak u Evropi zahvaljujući kineskim turistima koji u sve većem broju hrle u taj region. Kompanija je prošle godine utrostručila broj evropskih trgovaca koji prihvataju ovaj elektronski sistem plaćanja, i njih je sada više desetina hiljada. To je nedavno izjavio Roland Palmer, direktor evropskog odeljenja te kompanije. Istakao je i da ta platforma ima oko milijardu aktivnih korisnika, kao i da je trenutno prihvata 55 zemalja u svetu, od kojih je 29 u Evropi.
 
"Alipej" je u vlasništvu kompanije "Ant fajnenšel" privatnog kineskog tehnološkog diva, čija je vrednost prošle godine iznosila 150 milijardi dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Alipay 2020

    03.10.2020 08:02
    Dolazak Alipay-a
    Poštovana 021.rs,

    S obzirom da je prošlo godinu dana od objave ove vesti...

    Možete li dodatno istražiti dokle se stiglo sa ovim projektom tj. dolaskom Alipay-a u Srbiji?
  • Kaćanka

    19.11.2019 21:14
    Nije žvaka za seljaka
    Nista bez žive šuške!!
  • Jovan

    19.11.2019 10:34
    Komentatori malo mešaju pojmove. Nije Alipay funkcija AliExpressa koja se tiče slanja i primanja pošiljki, odnosno, svakako ne samo to. Alipay je "digitalni" novčanik. Znači da snimite podatke o svom bankovnom računu i kartici u aplikaciju, i u mogućnosti ste da plaćate robu i usluge u prodavnicama samo noseći svoj mobilni telefon ili pametni sat. Istu ili sličnu funkcionalnost nude i Samsung Pay, Apple Pay i Google Pay. Online kupovina se podrazumeva, pored još nekoliko funkcija, kao što su slanje i primanje novca, ali Alipay bi doneo mogućnost da se putem QR koda ili NFC-a vrši plaćanje na POS terminalima u prodavnicama, bez nošenja fizičke bankovne kartice.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.