Privrednici poslovnu klimu u Srbiji ocenili trojkom

Kompanije članice Američke privredne komore u Srbiji ocenile su "trojkom" poslovnu klimu u Srbiji, rečeno je danas na predstavljanju godišnjeg izveštaja "Sedmo prolazno vreme".
Privrednici poslovnu klimu u Srbiji ocenili trojkom
Foto: Pixabay
Privreda traži, kako je rečeno, institucionalne reforme, primenu mera u borbi protiv korupcije, zamera neujednačenost postupanja u sudskim procesima, nepostojanje pravnog okvira za "digitalne menice" i izdvaja probleme u javnim nabavkama, neujednačenu praksu i tumačenje propisa od strane katastarskih službi, neusklađenost podataka upisanih u katastar sa faktičkim stanjem na terenu i drugo.
 
Pohvalili su veću efikasnost inspekcija u borbi protiv sive ekonomije, posebno ističu Poresku i Tržišnu inspekciju, kao i planirano povećanje broja inspektora. Takođe, pohvalili su uvođenje novih e-usluga, usvajanje izmena Zakona o e-trgovini koji bi trebalo da stimulišu razvoj e-trgovine, pojednostavljenje postupka zapošljavanja stranaca, smanjenje troškova upisa prava svojine...
 
U oblasti energetike, privreda zamera, između ostalog, kašnjenje sa donošenjem nove Uredbe o podsticajnim merama za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora, koja bi privukla nove investicije, a pohvaljuju početak komercijalnog rada velikih vetroparkova, veću pouzdanost napajanja električnom energijom kroz obnavljanje trafo stanica...
 
Kada je reč o zdravstvu, smatraju da postoji kontinuirani zaostatak u odnosu na EU i susede vezano za pristup inovativnim lekovima, prekoračenje zakonskih rokova u izdavanju i obnovi dozvole za lek, a pohvaljuju ubrzanje procesa odobrenja kliničkih ispitivanja lekova i medicinskih sredstava, početak primene Zakona o zdravstvenoj zaštiti sa omogućenim otvaranjem ogranaka zdravstvenih ustanova...
 
Privreda kritikuje nefunkcionisanje Zelenog fonda u punom kapacitetu, nenamensko trošenje sredstava i nedostatak odgovarajućeg ulaganja u infrastrukturu za separaciju i reciklažu otpada, a pohvaljuje se uključivanje privrede u proces izrade plana smanjenja ambalažnog otpada za period 2020. do 2024. godine.
 
Članice Američke privredne komore pohvaljuju uspostavljanje integrisanog graničnog prelaza sa Severnom Makedonijom, ubrzanje carinskih procedura za ekspresne pošiljke, regionalno smanjivanje necarinskih barijera, a kritikuju to što granične inspekcije koje kako se kaže ne baziraju svoj nadzor na analizi rizika koja ocenjuje faktore rizika proizvoda, proizvođača...
  • socko

    28.11.2019 14:48
    Trojka, ali na skali do 10.
    Ili do 100.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Povećane devizne rezerve Srbije

Bruto devizne rezerve zemlje su na kraju aprila iznosile 25,1 milijardu evra, što je najviši nivo krajem meseca od 2000. godine, od kada se prate podaci na taj način.