Keš krediti će ubuduće biti ograničeni na sedam ili manje godina

Narodna banka Srbije skratila je rok za odobravanje keš kredita sa 10 godina na osam. Sledeće godine takvi krediti odobravaće se na sedam godina, a od 2021. na godinu manje.
Keš krediti će ubuduće biti ograničeni na sedam ili manje godina
Foto: Pixabay
Dušan Uzelac, urednik portala "Kamatica", kaže za RTS da je to zauzdavanje keš kredita i da je NBS izašla sa propisom koji bi ograničio zaduživanje građana jer, kako kaže, svedoci smo kako banke guraju i prodaju te kredite kao da ništa drugo ne uzimamo. Ta kočnica je, kaže, postojala i ranije pa se pustila. Keš krediti su uzimani na 10 godina i potpuno je ekonomski neopravdano kupiti televizor na kredit i sve to otplaćivati 10 godina, napomenuo je Uzelac.
 
"To je trećina radnog veka, i to je nešto što sada NBS radi - progresivno će se smanjivati taj rok, da bi zaduženje bilo zdravije i razumnije", objasnio je urednik portala "Kamatica".
 
Centralna banka ograničila je ukupnu mesečnu zaduženost na maksimalno 60 odsto plate ili penzije. Ako neko ima zaradu 50.000, rata ne može da prelazi 30.000 dinara.
 
"Ovde postoji jedan set ograničenja. NBS to malo pusti, malo vrati i meni je to samo pokazatelj da nam nedostaje podloga znanja i edukacije kako se koristi kredit, kada da ga uzmemo, kada da ga ne uzmemo", kaže Uzelac.
 
Prema njegovim rečima, kredit je finansijski alat i kao svaki alat može da nam pomogne, ali ako ne znamo da upravljamo njime, može nam napraviti štetu. Uzelac ukazuje da ovim propisom NBS ograničava upravo one građane koji ne mogu da sami sebe zauzdaju i izračunaju.
 
"To bi bilo praktičnije kada bismo imali jednu finansijsku edukaciju, ali to nas neće bankari naučiti, to moramo sami", rekao je Uzelac.
 
Dešavalo se da građani prilikom uzimanja kredita ne istraže svaku ponudu i ne naprave dobru procenu.
 
"Teško je očekivati da je drugačije, građani koji hoće da odu na letovanje, oni odu i ne žele finansijsku edukaciju", rekao je Uzelac.
 
Međutim, kaže, ima i onih sa iskustvom, koji su uzeli kredit i sada su svesniji da mogu nešto povoljnije da prođu, da mogu da pregovaraju. Navodi da je prvi kredit najrizičiji, a svaki drugi malo pametniji.
 
Prosečan građanin Srbije sa ličnim zaduženjem od oko 1.200 evra još nije u kategoriji najzaduženijih u odnosu na komšije u regionu.
  • mile

    04.12.2019 06:47
    Da li znate da banke ukidaju kamatu na tekucim racunima koja je inace bila mizerna , a minus ide u nebo , da li je to u redu I korektno.
  • Sima

    01.12.2019 18:54
    Udri po narodu
    Nemoj slucajno neki namet bankama da uvedete i stavite ih na reseto propis. Samo udarajte po narodu i stezite jajca. Sa bankama pravite dil i dobro ste se uigrali. Necete proveriti odakle novac za Megatrend ali zato svi moramo izjavu da nismo fukcioneri potpisati. Necete nam obezbediti direktnu uplatu deviza na karticu ako poslujemo sa nekim iz inostranstva ali ce te traziti da vam potpisujemo izjave o prijemu novca i kontrolisati svako placanje iznad 100 000. Sve to po postenom i vrednom coveku, ali zato bitange mogu sve u ovoj zagadjenoj Srbiji jer ste im vi to omogucili.
  • Ostoja

    01.12.2019 17:50
    Ostoja
    Banke u srbiji su korumpirane u talu sa drzavom nikgde na svetu nemoze banka da daje informacije o klijentu a kamoli da se otima sa racuna. Ovo je najbolji sistem za pljacku naroda od strane sns strucnjaka. Sloba je za ove mala beba. A kes kredita ce biti sve manje dok nakraju nepukne ovaj vestacki sistem.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.