Dok novi Zakon donosi određene olakšice za zapošljavanje građana s našeg podneblja, s druge strane postavlja i ograničenja za pojedine generacije koje žele da rade i žive u najjačoj evropskoj ekonomiji, piše
Blic.
Naime, neke od novina koje će olakšati zapošljavanje u Nemačkoj građanima iz zemalja koje nisu članice Evropske unije jesu ukidanje ispita prednosti i brži dolazak do viza. S druge strane, novine u pogledu starosne dobi za starije od 45 godina, kao i one koje se odnose na potrebni nivo znanja jezika mogu otežati dolazak do radnog mesta u ovoj zemlji.
Kako je ranije izjavila Andrea Medler iz nemačkog Ministarstva rada i socijalne politike, Nemačka ne može da popuni 1,2 miliona slobodnih radnih mesta i vapi za dobrim, kvalifikovanim radnicima. Stoga je jedna od novina zakona da se ukida ispit prednosti.
Taj ispit je podrazumevao da se pre svakog zapošljavanja stručnjaka iz zemalja van EU zaposli domaći kadar, a kako je navela Medler, kvalifikovana migracija se odnosi na sva zanimanja, a ne samo na visokoobrazovani kadar. Novina je da je priznata kvalifikacija uslov za migraciju na tržište rada.
Kvalifikovani profesionalci obuhvataće univerzitetske studente, kao i osobe sa stručnom spremom. Kao takav stručnjak, moći ćete zapravo da obavljate zanimanje za koje ste kvalifikovani.
Brže do viza
Zahtevi za izdavanje vize stručne radne snage ubuduće će biti obrađivani po ubrzanom postupku, rečeno je u ambasadi Nemačke u Beogradu za "Blic Biznis". Prema ranijim iskustvima, na termin u ambasadi se čekalo oko šest nedelja, dok se na odluku o odobrenju vize čeka između sedam i devet nedelja. Ovim Zakonom, kako poznavaoci tvrde, trebalo bi da ambasade dodeljuju termine najduže u roku od 14 radnih dana od podnošenja zahteva za termin, dok bi odluka o odobrenju vize trebalo da se donese u roku od tri nedelje nakon termina.
Kako su istakli iz ambasade, najvažniji preduslov da zahtev za izdavanje vize bude razmatran u ubrzanom postupku je nostrifikacija diploma i sertifikata o stručnom obrazovanju u Nemačkoj. Bez obzira na to da li imate visoku ili srednju stručnu spremu, od vas će se prvo zatražiti da zvanično priznate svoju kvalifikaciju. Priznavanje kvalifikacija vrši se u svakom pojedinačnom slučaju od nadležnih organa za priznavanje u Nemačkoj.
Novine u pogledu starosne dobi uticaće na starije od 45 godina i mlađe od 25
Oni kojima ovaj Zakon možda neće ići na ruku su stariji od 45 godina koji planiraju zaposlenje u Nemačkoj. Oni će dozvolu za boravak u Nemačkoj dobiti samo ako im radni ugovor garantuje zaradu od najmanje 3.700 evra bruto, kako u starosti ne bi pali na teret države zbog premalih penzija.
Kako je ranije rekao naš dobro obavešten izvor, starije generacije će morati nadležnima da pokažu ugovor o radu koji im obezbeđuje zakonom određenu minimalnu zaradu ili dokaz o starosnoj penziji čija visina pokriva osnovne životne troškove.
Što se tiče mlađih od 25 godina, nova pravila olakšaće onima koji žele da se obrazuju u Nemačkoj. Oni su do sada u toj zemlji u kontuinuitetu mogli da ostanu do tri meseca, a da od 1. marta taj rok se produžava na šest meseci. To se odnosi na one koji žele da konkurišu za upis u obrazovne institucije, odnosno fakultete pod uslovom da im diploma koju poseduju omogućava upis u visokoškolsku ustanovu.
Potreban i sertifikat o znanju jezika
Osim kvalifikacije, oni koji žele posao u razvijenoj ekonomiji Evrope, moraće da poseduju i sertifikat o znanju nemačkog jezika najmanje na nivou A 2, a za određene grupe na nivou B1.
Tekst u celini čitajte
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Sabahudin
Sanja
U Nemackoj se ne ide individualno.Porodicno da.Sam nikada.
Ovo su Vam kalkulatori zarada brutto netto rechner
https://www.brutto-netto-rechner.info/gehalt/gross_net_calculator_germany.php
i klik na dole"berechnen"
kategorija 1 nezenje od 1800 eura bruto imaju 1282 eura neto.
od tih 1282 neto stan i hrana su dobrih 700 eura.ostane 500 eura.
2.
Nije problem posao u Nemackoj,to cete naci to Vam je kao pljeskavica i pica u Srbiji..Problem je SMESTAJ.
Tamo nema kao u Srbiji dodjes sa 500 eura i kazes "Evo ti 500 eura daj mi kljuceve od stana.Ne.Vlasnik stana kaze tekuci racun ,ugovor zadnja tri meseca izvod iz banke da primate platu uplatite novac na moj tekuci racun u banci ,donesite izvod iz banke da ste uplatili novac barem tri meseci unapred plus depozit,dokaz da ste primili platu u zadnja tri meseca cija plata pokriva barem 50% kirije i dobijate kljuceve..."
Vi mu kazete"Nemac hocete vi para ili necete para da skratimo proceduru..."
Nemac kaze"Zadrzite Vi para i izadjite napolje iz mog stana a ja cu naci drugog po Zakonu jer vidim da ste kriminalac takvi mi ne trebaju".
I tako vi shvatite dan za danom da upravo zato sto Nemacka nije divlja drzava kao Srbija Vi morate da radite onako kako ZAKON KAZE a ne onako kako ste navikli u SRbiji.
To prilagodjavanje pravnoj drzavi je najveci problem Srba van Srbije.50% ostanu 50% se vrate.
@Rade
A jezik se nauci (ako vec niste pre odlaska, tamo se savlada neki nizi-srednji nivo za 6 meseci ako ste u svakodnevnom kontaktu sa ljudima + tv, radio, novine i sl.).
Sto se obicaja tice, sve isto sem upadanja komsiji na kafu/rakiju, arlaukanja uz "muziku" u razdrljenoj kosulji i mlacenja zene po kuci i okolini, toga nema.
Ko ode kao gastarbajter, zivi u exyu getu, radi prekovremeno (kod nekog naseg izrabljivaca) da zaradi lovu pa glumi nekog gazdu kad se vrati u Srbiju, prati nas internet i medije, taj naravno da ne moze nista da nauci i nikako da se uklopi, pa ne bi se uklopio da promeni region/grad u Srbiji, a ne u drugoj drzavi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar