Bogataši povlače novac iz švajcarskih banaka

Švajcarski privatni bankari kažu da su im neki klijenti tražili da povuku velike količine gotovine iz banaka kako bi novac sami čuvali u privatnim sefovima ili skladištima, bez obzira na reputaciju te zemlje kao sigurne i pouzdane u finansijskom sektoru.
Bogataši povlače novac iz švajcarskih banaka
Foto: Pixabay
Ocenjuje se da je taj potez posledica već pet godina negativnih kamatnih stopa. 
 
Politika, čiji je cilj bio da spreči jačanje švajcarskog franka, nalagala je bankama da plaćaju naknade Švajcarskoj nacionalnoj banci, pa su u nekim slučajevima banke deo tih dodatnih troškova prebacile na svoje najvažnije klijente. Takva politika se pokazala nepopularnom kod klijenata koji su navikli da zarađuju od kamata na svoje depozite i sada razmatraju kako da izbegnu plaćanja tih troškova.
 
Norman Vilamin, glavni investicioni direktor za privatno bankarstvo u švajcarskom UBP-u, rekao je da je jedan broj klijenata svoj novac već povukao.
 
"Banka ispituje sve opcije s klijentima, ali banke polako gube mogućnost izbora u pokušaju da nađu način da ne naplaćuju čuvanje velikih iznosa novca", kaže Vilamin.
 
Podseća se da su negativne kamatne stope, koje su se pojavila 2015. godine u Švajcarskoj, otežale bankama da ostvaruju profit od pozajmica i hipoteka.
 
Švajcarska investiciona banka Credit Suisse (CS) najavila je prošle godine da će primeniti negativnu kamatnu stopu od 0,75 odsto za iznose veće od dva miliona švajcarskih franaka (2,1 miliona dolara). To znači da ako klijent u banci na godinu dana drži tri miliona švajcarskih franaka (3,1 miliona dolara), njemu će biti naplaćeno 7.500 švajcarskih franaka (7.750 dolara).
 
Čak i ako klijenti žele da povuku velike iznose gotovine, kako se navodi, morali bi da osmisle plan smeštanja i osiguranja. Ludvig Karl, iz kompanije koja iznajmljuje sefove u Švajcarskoj i Lihtenštajnu, rekao je da je od 2015. godine primećeno sve veće interesovanje za skladištenje gotovine.
 
CNN navodi da je pod pritiskom Švajcarska narodna banka u septembru saopštila da će podići iznos koji banke mogu da skladište a da ne primenjuju negativne kamatne stope, posle čega je udruženje bankara objavilo da "negativne kamatne stope više ne ispunjavaju svoju ekonomsku svrhu".
 
Evropska centralna banka, koja prati negativne kamatne stope u 19 zemalja koje koriste evro od 2014. godine, takođe se suočila sa zahtevima da istraži negativne posledice ovakve politike.
  • MM

    28.01.2020 07:54
    @PoP
    Pope, kupis Audi A8, otvoris vrata, izbacis slona, ubacis pare, zatvoris vrata.
  • Sima

    27.01.2020 07:26
    Pohleta
    Izvlace novac i stavljaju u kucne stekove! Sutra kad krenu u staracki dom, ceo zivot im staje u jednu putnu torbu. Vrlo brzo ni ta torba nece im trebati, jedino ostaje zelja da se ugleda jos koji suncani dan.
  • samo kažem

    26.01.2020 16:22
    Zato su popularne off-shore zemlje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.