Generalni sekretar OECD Anhel Gurija rekao je da je ekonomski šok već veći od finansijske krize i kao pustu želju ocenio je uverenje da će se zemlje brzo oporaviti, piše BBC.
OECD je pozvao vlade da "pocepaju” pravila o potrošnji kako bi osigurale brzo testiranje i lečenje virusa.
Gurija je rekao da nedavno upozorenje da bi epidemija koronavirusa mogla da prepolovi globalni privredni rast na 1,5 odsto već izgleda previše optimistično, prenosi Hina.
Broj izgubljenih radnih mesta i neuspelih preduzeća je neizvestan, a Gurija tvrdi da će se zemlje suočavati sa ekonomskim posledicama u godinama koje dolaze. On je rekao da će mnoge velike svetske ekonomije ući u recesiju u idućim mesecima.
"Čak i ako ne bude recesije u celom svetu, rasta ili neće biti ili će biti negativan u mnogim svetskim ekonomijama. Stoga ćemo imati ne samo nizak globalni rast ove godine, nego će trebati više vremena u budućnosti za oporavak", dodao je Gurija, prenosi novac.hr.
On je naglasio da ekonomska neizvesnost koju je stvorila pandemija znači da su ekonomije već pretrpele veći šok nego posle terorističkog napada 11. septembra ili finansijske krize 2008. godine.
"Razlog zašto ne znamo koliko će nam trebati da popravimo nezaposlenost je što ne znamo koliko će ljudi ostati bez posla. Ne znamo ni koliko će nam vremena trebati da izvučemo na hiljade malih i srednjih preduzeća koja već trpe", rekao je Gurija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar