Od lažnih lekova četiri milijarde evra

Trgovina krivotvorenim farmaceutskim proizvodima u svetu vredna je oko četiri milijarde evra godišnje, najčešće se krivotvore antibiotici, a tu trgovinu olakšava sve veći broj dostava malih paketa, navodi se u izveštaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i resorne kancelarije za intelektualno vlasništvo.
Od lažnih lekova četiri milijarde evra
Foto: Pixabay
U danas objavljenom izveštaju, analizirani su podaci o carinskim zaplenama u periodu od 2014. do 2016. godine.
 
"Najčešće se krivotvore antibiotici, lekovi za poboljšanje kvalitete života i analgetici, ali su carinici u zaplenama našli i druge lekove, poput onih protiv raka, dijabetesa, malarije, za lečenje HIV i bolesti srca", navodi se u izveštaju.
 
Svetska zdravstvena organizacija, koja je bila jedan od izvora te studije, procenjuje da lekovi koji ne zadovoljavaju standarde i krivotvoreni preparati protiv malarije samo u podsaharskoj Africi svake godine prouzrokuju smrt 116.000 ljudi.
 
U izveštaju se ukazuje na sve veći broj malih pošiljki, pisama i paketića sa piratskim lekovima koje dostavljaju poštanske i kurirske službe.
 
Od 2014. do 2016. godine dostave poštanskih i kurirskih pošiljki činile su 96 odsto svih carinskih zaplena krivotvorenih farmaceutskih proizvoda, koji mogu biti idirektna pretnja zdravlju i životu ljudi, navodi se u izveštaju. Izveštaj pokazuje i da su najveći proizvođači farmaceutskih falsifikata u Indiji i Kini, dok su Singapur i Hongkong prepoznati kao najvažnije tranzitne tačke u lancu snabdevanja takvim lekovima.
 
Sedišta kompanija koje su najviše pogođene falsifikatima uglavnom se nalaze u zemljama OECD, poput SAD, Velike Britanije, Francuske, Austrije, Nemačke i Švajcarske. U izveštaju su korišćeni relevantni podaci o pola miliona carinskih zaplena koje su obavila međunarodna tela.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.