Proizvođači ističu da fabrike rade u tri smene, nije bilo prekida ni u proizvodnji ni u isporuci i u potpunosti mogu da zadovolje zahteve domaćeg tržišta.
Zbog povećane potražnje i potrebe za etanolom kao dezinfekcionim sredstvom, domaće desetilerije ponudile su da prerade izvesne količine vina i rakije u medicinski alkohol.
"Komora Srbije je u svakodnevnom je kontaktu sa našim proizvođačima etanola i trudimo se da im pomognemo oko nabavke sirovina i energenata, odnosno, mazuta", rekao je Dragan Stevanović, sekretar Udruženja za hemijsku, gumarsku i industriju nemetala PKS.
On je ocenio da se situacija na tržištu, izazvana povećanom tražnjom za svim dezinfekcionim sredstvima, pa i medicinskim alkoholom, polako smiruje i uskoro se očekuje potpuna normalizacija.
PKS navodi da je Republička direkcija za imovinu od kompanije NAVIP preuzela oko 350.000 litara belog vina za destilaciju, a Vino Župa iz Aleksandrovca preradiće ga u alkohol jačine 75 procenata koji će biti isporučen bolnicama.
Direkcija za imovinu će još jednu količinu alkoholnih destilata, stečenih iz poreskog postupka u državnu svojinu staviti na raspolaganje radi dalje destilacije u medicinski alkohol, sve u hitnom postupku u svrhu borbe protiv novog virusa.
Članovi Grupacije proizvođača jakih alkoholnih pića PKS inicirali su i organizovali anketiranje članica - destilerija o mogućim količinama alkohola koje bi donirali za preradu u alkohol jačine 75 odsto za potrebe bolnica i zdravstvenih ustanova.
"Destilerije su spremne da doniraju oko 11.300 litara voćnih destilata prosečne jačine oko 60 odsto. Za donacije su se prijavljivale i manje destilerije koje su ponudile i rakiju spremnu za prodaju samo da pomogn u teškim trenucima", navedeno je u saopštenju PKS.
Komentari 1
Shorty
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar