Bilo je pumpi, pogotovo na manje prometnim mestima, koje su imale i nešto niže cene. Oseti se pojeftinjenje, ali naše gorivo ostaje jedno od najskupljih u regionu.
"
Najvažnije je da su u ovom trenutku očuvani stabilnost tržišta i sve linije snabdevanja. Sirova nafta se do rafinerije doprema cevovodom, a gotovi derivati u najvećem obimu Dunavom i tu nema nikakvih problema. Cene svakodnevno idu naniže u skladu sa cenama po kojima se nabavljaju na svetskom tržištu", kaže za
"Novosti" Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Mićović za "Novosti" kaže i da je tačno da je pao promet na benzinskim pumpama.
"Nemamo još tačnu analizu, ali je termin 'znatno pao' sasvim odgovarajući. Možda će neke pumpe biti i privremeno zatvorene, ne i ugašene", objašnjava on.
Većina pumpi radi po skraćenom vremenu u skladu sa merama koje su donete zbog vanvrednog stanja i ograničavanja kretanja, ali ima i dosta pumpi koje rade non-stop.
"U dogovoru sa Ministarstvom energetike određene su pumpe koje rade non-stop na lokacijama duž auto-pupteva i blizu graničnih prelaza jer se tranzit nesmetano odvija. U većim gradovima je određeno više pumpi koje dežuraju i u vanrednom stanju i na kojima se snabdevaju sve neophodne službe od zdravstvenih pa nadalje", kaže Mićović.
Ipak, ne ide baš sve bez problema.
"Već sada se pojavio problem naplativosti potraživanja. Neke kompanije ne mogu da izmiruju svoja potraživanja a ne postoji nijedna koja može da kreditira potrošače. To je nešto što verujem da će se naći u nekom od paketa mera koje država priprema jer je gorivo, da tako kažem, umešano u sve što se proizvodi, u celokupnu ekonomiju", kaže Mićović.
Cene sirove nafte na svetskim tržištma se sada nalaze na skoro trećini vrednosti od početka godine. Naime, u januaru se nafta prodavala od 65 do 72 dolara po barelu, a sada je cena oko 25 dolara za barel, bar kada je nafta tipa brent u pitanju, jer se po njoj formiraju i naše cene u maloprodaji.
"Barel brenta je sada oko 26 dolara a nekoliko dana je bio i oko 25 dolara. To je posledica pada svetske ekonomije izazvane pandemijom, ali i trgovinskog dvoboja dva velika svetska proizvođača, Saudijske Arabije i Rusije, koje povećavaju dnevnu proizvodnju jer nisu postigle dogovor oko smanjenja", objašnjava Mićović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
Pele
Bili Kid
Kerefeke
Nepogodan je za privredu i gradjane. Ali to nema veze.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar