Kako se naglašava, na početku 2020. godine nastavljen je intenzivan rast industrijske proizvodnje i to pokazuju kako međugodišnja poređenja tako i praćenje tekućih tendencija. Kada je reč o industrijskoj proizvodnji, ona je u januaru 2020. međugodišnje bila povećana za 6,3 odsto, a proizvodnja prerađivačke industrije za 7,3 odsto.
U februaru je taj rast intenziviran - ukupna industrijska proizvodnja je u tom mesecu međugodišnje povećana za 7,6 odsto, a proizvodnja prerađivačke industrije za 8,6 odsto, tako da je i u periodu januar-februar rast povećan na, respektivnih sedam odnosno osam odsto.
Povećan međugodišnji rast proizvodnje kapitalnih proizvoda i dominantni udeo porasta uvoza kapitalnih proizvoda u pojačanju rasta ukupnog uvoza ukazuju na nastavak intenzivnog rasta investicione aktivnosti, navodi se u najnovijem MAT.
I u januaru i u februaru ostvarene su dvocifrene međugodišnje stope rasta izvoza i uvoza. Ukupna vrednost spoljnotrgovinske razmene u prva dva meseca 2020. godine iznosila je 6,7 milijardi evra, ili 10,8 odsto više nego u istom periodu 2019.
U tome je izvoz vredeo 2,84 milijarde evra (11,5 odsto više) a uvoz 3,86 milijardi evra (10,3 odsto više). Tekući i međugodišnji rast potrošačkih cena u februaru ne odudara od onog koji je ostvarivan u januaru ove i u decembru prošle godine.
U januaru i februaru 2020. zabeležena je mesečna inflacija od po 0,6 odsto, te međugodišnja inflacija od dva odsto, i od 1,9 odsto.
Međutim, neki pokazatelji, kao što su redukcija dolaska turista, redukcija uvoza ruda metala te koksa i derivate nafte, redukcija tekuće dinamike izvoza, ukazuju na marginalne efekte pandemije, upozoravaju autori MAT.
Ona je na dinamiku privredne aktivnosti ozbiljnije delovala približno od sredine marta, pa će se već u podacima za mart pojaviti delimični efekti, u aprilu će doći do punog ispoljavanja ovih efekata i ozbiljne redukcije privredne aktivnosti, zaključuje se u najnovijem ekonomskom biltenu MAT.
Komentari 4
Misko
Ti
Куп је битан
ЕПС и НИС пре свега. Прошле године је подбацила производња у ЕПС-у, што је негативно утицало на раст БДП-а.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar