Proizvođači nafte dogovorili povećanje cene nafte kroz smanjenu svetsku proizvodnju

Članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) i drugi proizvođači tog energenta postigli su danas dogovor da povećaju cene nafte smanjenjem njene proizvodnje za gotovo 10 miliona barela dnevno.
Proizvođači nafte dogovorili povećanje cene nafte kroz smanjenu svetsku proizvodnju
Foto: Pixabay
Da je postignut dogovor o smanjenju svetske proizvodnje nafte za oko 10 odsto izjavili su zvaničnici nekoliko država koji su učestvovali u današnjim pregovorima putem video-veze.
 
Ministar energetike Meksika napisao je večeras na Tviteru da su se države dogovorile da od 1. maja smanje proizvodnju nafte za 9,7 miliona barela dnevno, a kuvajtski ministar za naftu objavio je sličnu informaciju.
 
Iransko ministarstvo za naftu takođe je na Tviteru objavilo da je postignut dogovor o smanjenju proizvodnje za 9,7 miliona barela dnevno u maju i junu.
 
U toj objavi je navedeno da su se članice OPEK i druge države među kojima je Rusija (takozvani OPEK plus) složile da Meksiko smanji proizvodnju za samo 100.000 barela tokom ta dva meseca.
 
Opiranje Meksika da smanji proizvodnju za 400.000 barela dnevno, koliko je traženo od te države, bilo je glavni kamen spoticanja u pregovorima vođenim u četvrtak i petak, sa ciljem povećanja cene nafte.
 
Iako je Meksiko prvobitno blokirao dogovor, predsednik te zemlje Andres Manuel Lopes Obrador rekao je u petak da se s američkim predsednikom Donaldom Trampom dogovorio da SAD delom doprinesu smanjenju proizvodnje nafte umesto Meksika.
 
Lopes Obrador je kazao da se s Trampom dogovorio da Meksiko smanji proizvodnju nafte za 100.000 barela dnevno, a da je SAD smanje za dodatnih 250.000 barela dnevno. Tramp je kasnije u petak potvrdio da je postigao sporazum s Meksikom.
 
Prevelika proizvodnja nafte u svetu i ekonomska kriza izazvana pandemijom korona virusa dovele su do pada cene nafte na najniži nivo od 2002. godine.
 
Samo od početka godine cena sirove nafte pala je 50 odsto. To je pomoglo potrošačima i firmama kojima je nafta neophodna, ali je nanelo štetu mnogim državama i kompanijama pošto su im troškovi proizvodnje postali neisplativi.
 
Sporazum OPEK plus država je bez presedana i po količini smanjenja proizvodnje nafte i po bo broju zemalja koje u tome učestvuju. Mnoge od tih država dugo vremena su bile ljuti rivali u energetskoj industriji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Xx

    13.04.2020 07:28
    Cena
    Cene su u padu vec 3 meseca a kod nas tek sad malo spustili cene. Ali zato su prvi kad treba da poskupe.
    U grupi smo sa jos par zemalja Evrope sa najskupljim gorivom, ali nam zato standard ni blizu njihovim.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.