Fond je time u redovnoj prolećnoj prognozi snizio procenu iz januara za čak 6,3 procentna poena, prenosi Hina.
"Blokada (zbog suzbijanja pandemije) izazvaće najgoru recesiju još od 'Velike depresije', daleko težu nego u vreme globalne finansijske krize", konstatovala je glavni ekonomista MMF Gita Gopinat.
Prema procenama MMF, iduće godine globalna ekonomija trebalo bi da zabeleži rast od 5,8 odsto pod uslovom da se pandemija povuče do kraja 2020. i omogući ukidanje mera za njeno suzbijanja. Oporavak će ipak biti tek delimičan i rast će biti prigušen u poređenju sa dosadašnjim očekivanjima, napominju u MMF.
Gopinat ističe da će oporavak oblikovati reakcija vlada na pandemiju, dodajući da mere podrške moraju biti propraćene zdravstvenim merama čak i ako to bude rezultiralo većim dugom. Nivo duga moći će da se smanjuje kada ekonomija ponovo počne da raste.
Nakon završetka pandemije vodeće svetske ekonomije moraju spremiti koordinirani plan podsticaja, kažu u MMF. Fond je izradio i crni scenario prema kojem pandemija ne bi bila završena do kraja godine a globalni BDP bi se, prema proceni Gite Gopinat, u ovoj i idućoj godini smanjio za ukupno 9.000 milijardi dolara, što je više od vrednosti japanske i nemačke ekonomije zajedno.
Situacija je neizvesna i MMF poručuje vladama da sprovedu značajne, ciljane fiskalne i monetarne mere, kao i mere za finansijska tržišta kako bi pomogle pogođenim domaćinstvima i kompanijama da lakše prebrode krizu.
Među vodećim razvijenim ekonomijama MMF predviđa da će se američki BDP ove godine smanjiti 5,9 odsto. Privreda Evrozone može ove godine očekivati pad aktivnosti u proseku za 7,5 posto, pri čemu se među vodećim ekonomijama u zoni evra daleko najizrazitiji pad predviđa Italiji, za 9 odsto, dok će pad Nemačke ekonomije iznositi 7 odsto, Francuske 7,2 odsto, a Španije 8 procenata.
U Kini bi prema procenama MMF privredni rast trebalo da uspori na 1,2 odsto, ali bi već sledeće godine mogao uslediti snažan oporavak, uz procenjenu stopu rasta od 9,2 odsto.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar