Istorijski pad potražnje za naftom u 2020.

Potražnja za naftom na svetskom nivou će opasti za 9,3 miliona barela dnevno u 2020. godini zbog globalne ekonomske paralize usled pandemije virusa korona, ocenila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).
Istorijski pad potražnje za naftom u 2020.
Foto: Pixabay
Ovaj "istorijski" pad dovešće svetsku potrošnju na nivo iz 2012, odnosno na 90 miliona barela dnevno, ocenila je u mesečnom izveštaju IEA čije je sedište u Parizu.
 
IEA predviđa samo za april pad potražnje od 29 miliona barela dnevno u odnosu na 2019. godine, kao i dalji pad od 26 miliona barela dnevno u maju, a u junu pad od 15 miliona barela dnevno.
 
Međutim, mere za zaustavljanje pandemije i podršku ekonomiji trebalo bi da u drugoj polovini godine omoguće ponovnu potražnju za naftom, ali će to biti "postepeno".
 
"Svetska ekonomija se našla pod pritiskom nečuvenih razmera od Velike depresije iz tridesetih godina prošlog veka", ocenjuje IEA.
 
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njeni glavni partneri dogovorili su u nedelju smanjenje od 9,7 miliona barela dnevno u maju i junu, dok su zemlje G20 obećale veću saradnju. Ove mere "neće uravnotežiti tržište", ali predstavljaju "solidnu prvu fazu", dodaje IEA.
 
Agencija takođe predviđa da bi potražnja mogla ponovo da bude veća od ponude sirove nafte u drugoj polovini godine na osnovu naglog smanjenja proizvodnje, povećanja zaliha i ekonomskog oporavka.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.