Isti metod pranja novca u Srbiji iz godine u godinu: Preko fiktivnih faktura, nekretnina i konzervi

Analizom sumnjivih transakcija koje su uglavnom prijavile banke u 2019. godini u Srbiji se ponavljaju iste tipologije pranja novca kao i prethodnih godina, objavljeno je u najnovijem Izveštaju Uprave za sprečavanje pranja novca za prošlu godinu.
Isti metod pranja novca u Srbiji iz godine u godinu: Preko fiktivnih faktura, nekretnina i konzervi
Foto: Pixabay
Kako piše Nova ekonomija, jedan od glavnih načina je izdavanje fiktivnih faktura ka inostranstvu iza kojih ne stoji kretanje robe. Ili, firma organizator u inostranstvu usmerava novac na srpsku firmu, obično po osnovu usluga, koji se odmah, istog dana transferiše, takođe po osnovu fakturisanih usluga na račun ostalih firmi koje su često locirane u of-šor zonama. U ovakvim slučajevima teško se prepoznaje prava delatnost firme organizatora i pretpostavlja se da im je prava svrha prikrivanje i raslojavanje "prljavog novca" ili aktivnosti poreskih prevara.
 
Drugi uobičajeni način je izvlačenje novca sa računa pravnog lica preko preduzetnika. Fizičko lice otvara preduzetničku radnju, a u cilju izvlačenja novca sa računa pravnog lica koje je pod njegovom upravljačkom kontrolom.
 
Uprava ukazuje i na pranje novca preko fizičkih lica investitora. Fizičko lice ubacuje novac nepoznatog porekla u izgradnju stambenih jedinica koje imaju regulisanu građevinsku dokumentaciju za izgradnju.
 
Međutim, veća sumnja u pranje novca postoji u investiranjima u stambeno poslovne objekate koja nemaju građevinsku dozvolu. U takvim slučajevima obično nema nadzora u postupku izgradnje. Nakon izgradnje vrši se legalizacija objekata (stanovi) koji su predmet prodaje (najčešće u gotovini). 
 
U pranje para su uključeni i otkupljivači sekundarnih sirovina. Reč je o simulovanm pravnim poslovima: novac se bez jasne ekonomske opravdanosti transferiše između većeg broja međusobno povezanih pravnih lica. Na kraju se sredstva transferišu sa računa pravnih lica na račune fizičkih lica, a po osnovu otkupa sekundarnih sirovina. Lice sredstva odmah po prispeću podiže sa računa.
  • bora

    17.04.2020 10:35
    a poljoprivreda
    U vojvodini ljudi koji nisu imali za gace odjednom imaju na stotine hektara.Zadnjih
    pet godina ni jedna kultura nije bila rentabilna.Tu su i strane firme s svojim
    predstavnistvima.
  • /

    16.04.2020 12:10
    /
    zato nam je privreda u buli,
    zato vas ima toliko u jp,
    zato vas ma toliko u silnim korporacijama,
    zato vas je toliko dovuceno ovamo.

    ali sve je to sluzba programirala posle 2003-e
    paraziti njoj treba da zahvale kada budu izjeli domacina
  • Branko

    16.04.2020 11:44
    Pa nemaju potrebe da menjaju metod jer ih niko ne ometa,ne progoni ih niti kaznjava, naprotiv, kod nas su to "nasi ugledni i postovani gradjani i biznismeni". Umesto istrage, ovde se za njih priredjuju kongresi i seminari na Kopaoniku, pobanjama itd...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.