Kriza tekstilne industrije - od velikih brendova do fabrika u Bangladešu

Zapadni brendovi odeće, koji su rekli da neće obustaviti narudžbine zbog pandemije, zatražili su od proizvođača iz Bangladeša da smanje cene za čak 50 odsto, saopštili su radnici iz te zemlje, koja se već suočava sa teškom krizom.

Milioni domaćinstava u Bangladešu zavise od proizvodnje odeće, koja je teško pogođena pandemijom virusa korona.

zvoz je opao za čak 84 odsto u prvoj polovini aprila, nakon što su otkazane ili odložene narudžbine vredne tri milijarde dolara, kažu vlasnici lokalnih fabrika.

"I dalje razmatramo njihovo odustajanje od početnih ugovornih obaveza, koje uzimaju u obzir i pregovore o smanjenju cene do čak 50 odsto od početno ugovorenog iznosa", kaže Rubana Huk, predsednica bangladeške Asocijacije proizvođača i izvoznika odeće.

Bangladeš je, posle Kine, najveći proizvođač odeće za brendove na Zapadu, a čak više od 80 odsto izvoza čini upravo tekstilna industrija. Posluje oko 4.000 fabrika, koje zapošljavaju 4.000.000 ljudi, uglavnom žene.

Rubana Huk kaže da većina tek treba da se oglasi o tome kada će platiti i preuzeti pošiljke, a optužuje ih da "kupuju vreme".

"Ne znamo ni za jedan drugi brend osim jednog koji je objavio detaljan plan o dostavi i plaćanju", rekla je Huk, misleći na HiM, najevećeg kupca odeće iz Bangladeša.

Zvaničnik vlade u Bangladešu rekao je da otkazivanje porudžbina i novi pregovori o već postignutim ugovorima nisu pošteni, i da će vlast ući u diplomatske pregovore.

"Vlasnici naših fabrika su uložili mnogo novca kako bi ispunili svoje obaveze i bili bezbedni. Nepravedno je da se ne dobiju poštene cene", rekao je sekretar u ministarstvu trgovine.

Vlada je obećala pomoć od 588 miliona dolara kako bi se pomoglo glavnom izvoznom sektoru da plati radnike za prethodni mesec. Sindikalni predstavnici kažu da nemaju dovoljno novca i da kupci moraju da podrže radnike.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.