Srbija jedina u regionu nije tražila finansijsku pomoć EU za borbu protiv ekonomskih posledica pandemije

Evropska komisija usvojila je predlog o makrofinansijskoj podršci od tri milijarde evra za deset partnera iz procesa proširenja i EU susedstva, kako bi im pomogla u borbi protiv ekonomskih posledica uzrokovanih pandemijom virusa korona.

Među navedenim zemljama nema Srbije, a u Briselu kao objašnjenje navode da Srbija nije tražila spoljnu finansijsku pomoć.

"Srpske vlasti trenutno ne vide potrebu za spoljnom finansijskom pomoći i zato se nisu obratile MMF-u za finansijsku podršku", kažu u Evropskoj komisiji za Tanjug, na pitanje zašto je Srbija izuzeta iz ovog paketa pomoći.

Evropska komisija navodi da će pomenuta sredstva u visini od tri milijarde evra biti obezbeđena uz podršku MMF-a, a jedan od kriterijuma za dobijanje ove pomoći je zahtev zemlje MMF-u za pokretanje Instrumenta hitnog finansiranja, sa čim je, kako ističu, Srbija bila upoznata.

Prema najavi iz Brisela, makrofinansijska podrška od tri milijarde evra biće raspodeljena na zemlje koje su se obratile MMF-u za hitnu pomoć zbog problema u platnom bilansu.

Predviđeno je da će Albanija dobiti 180 miliona, BiH 250 miliona, Gruzija 150 miliona, Jordan 200 miliona, Kosovo 100 miliona, Moldavija 100 miliona, Crna Gora 60 miliona, Severna Makedonija 160 miliona, Tunis 600 miliona i Ukrajina 1,2 milijarde evra.

Ova sredstva biće dostupna tokom 12 meseci u formi zajmova po visoko povoljnim uslovima kako bi se pomoglo zemljama da pokriju neposredne i hitne finansijske potrebe, navode u Komisiji.

"Podrška našim susedima neophodna je tokom krize kako bi ceo region bio stabilan. Ovi krizni program makrofinansijske pomoći će omogućiti da deset zemalja obezbedi makro ekonomsku stabilnost, da sačuvaju građane i preduzeća tokom krize", kaže potpredsednik Evropske komisije zadužen za ekonomiju u funkciji građana.

Ovaj predlog Komisije dolazi kao dodatak na paket solidarnosti "Tim Evropa" koji je već predstavljen kao pomoć partnerskim zemljama, a koji obuhvata finansijsku pomoć od 410 miliona evra za svih šest zapadnobalkanskih zemlja.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • NS

    23.04.2020 15:13
    Komentar
    Odlicno sto nismo medju njima. Sve je po pokroviteljstvom MMF-a a oni nista ne daju dzabe. I ovako smo u duznickom ropstvu a oni ce biti jedini koji ce zaraditi na ovom virusu.
  • V

    23.04.2020 07:22
    neobaveštenost
    izgleda još važi ono: "Srbija se saginjati neće".

    Sagnuta je odavno.

    U medijskom mraku nebitno je koliko puta se ponovi da je najveći investitor i donator EU, priglup i neobavešten narod i dalje misli da su to Rusija i Kina.
  • Nerazumijem ti ja

    23.04.2020 00:58
    Konkurs nije bio na cirilici.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.