Kako se navodi u pismu generalnog sektretara ove evropske festivalske asocijacije Kristofa Hubera, globalna manifestaciona industrija je od svih privrednih grana najteže pogođena novonastalom situacijom, imajući u vidu da su veliki događaji prvi koji su ugašeni i poslednji koji će biti vraćeni u normalno stanje, te da je pad prihoda ove industrije tokom blokade stoprocentan.
U pismu se ističe značaj globalne industrije događaja.
"Manifestacije svojim lokalnim ekonomijama donose stotine miliona evra prihoda na godišnjem nivou", navodi Huber, koji je u pismu podsetio da Srbija ima višestrukog nosioca titule Najboljeg evropskog festivala, te da je EXIT ekonomiji Srbije do sada doneo više od 200 miliona evra prihoda.
"Druge vlade država širom sveta već sad izdvajaju ogromna sredstva kako bi sačuvale svoje vodeće manifestacije", navodi se u pismu koje traži od Vlade Srbije da na isti način podrži srpsku manifestacionu privredu posebnim programima ekonomske podrške "kako bi se od katastrofalnih posledica sačuvale porodice desetine hiljada radnika koji su zaposleni u ovom sektoru u Srbiji".
U pismu se dodaje da su krizi naročito izloženi umetnici i nezavisni radnici u sektoru kulture koji zavise od rada manifestacija i konstantuje da bi oni takođe trebalo da budu obuhvaćeni predloženim merama.
Kako podsećaju prestavnici EXIT-a, Nemačka je za spas manifestacione, kulturne i kreativne industrije opredelila 50 milijardi evra, dok je samo Berlin za očuvanje svojih kultnih noćnih klubova, koji u ovom gradu uživaju status institucija kulture, namenio 30 miliona evra.
I druge države, poput Velike Britanije, Francuske, Italije, Švajcarske, za spas ovog segmenta privrede odvojile su više stotina miliona evra direktne finansijske podrške.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar