Cene goriva niže za oko 25 dinara

Cene goriva u Srbiji nastavljaju da padaju.
Cene goriva niže za oko 25 dinara
Foto: Pixabay
Samo u poslednjih nedelju dana, i benzin i dizel na pojedinim pumpama pojeftinili su po četiri dinara, pa litar evrodizela sada košta 136 dinara, a benzina 126 dinara. To je najniža cena naftnih derivata u Srbiji od 2015. godine, piše Blic.
 
Od februara do danas, pojeftinjenje je dostiglo i više od 30 dinara po litru, a glavni razlozi za pojeftinjenje su kretanje cena nafte na svetskom tržištu, značajan pad tražnje za gorivom i gomilanje zaliha koje je prethodne nedelje u jednom momentu dovelo i do pada cene barela ispod nule.
 
"Imaćemo niže cene goriva nego ikada", rekao je Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS), govoreći o novim cenovnicima u Srbiji.
 
Poznavaoci ocenjuju i da nove cenovnike treba očekivati tokom maja, ali i u junu, imajući u vidu da je za prelivanje cena sa svetskog tržišta na Srbiju potrebno oko dva meseca. Tada, naime, nafta kojom se ovih dana trguje na svetskim berzama stiže u našu zemlju.
 
U kompaniji NIS za Blic kažu da su maloprodajne cene benzina (bez pdv, akcize i naknada) smanjene u odnosu na pre mesec dana za 22,1 odsto, a dizela za 20 odsto.
 
"Samo u proteklih nedelju dana, maloprodajne cene benzina su smanjene za 6,8 odsto, a dizela za šest odsto. Imajući u vidu trendove, ove nedelje se može očekivati dodatno sniženje cena naftnih derivata na maloprodajnim objektima NIS", naveli su u ovoj kompaniji i istakli da i u uslovima vanrednog stanja garantuju sigurno snabdevanje srpskog tržišta i državnih službi.
 
U Hrvatskoj i Crnoj Gori još jeftinije
 
I u komšiluku cene nastavljaju da padaju, pa su tako u Hrvatskoj sve vrste goriva od ponoći dodatno pojeftinile. Evrosuper 95 u proseku košta 7,7 kuna ili 120 dinara za litar. Litar dizela istovremeno staje 116 dinara.
 
Cena evrodizela u Crnoj Gori pala je na 105 dinara, lož ulja na 100 dinara, a cena benzina 95 i 98 najverovatnije će se zadržati na nivou do 120 dinara, pišu tamošnji mediji. Maksimalne maloprodajne cene goriva u ovoj susednoj državi usklađuju se svakog drugog ponedeljka, u zavisnosti od promene cena naftnih derivata na međunarodnom tržištu i valutnog odnosa evra i američkog dolara.
 
Iz Udruženja naftnih kompanija podsećaju da je pojeftinjenje goriva u Srbiji uglavnom posledica njihovih odluka, pošto država i dalje u ceni svakog litra učestvuje sa 82 dinara.
 
"Udeo države u prosečnoj maloprodajnoj ceni benzina u Srbiji je 56 odsto, u ceni dizela 53,6 odsto i ceni TNG-autogasa 46,7 odsto. U ceni litra cena sirove nafte učestvuje samo sa 20 do 25 odsto", objasnio je Tomislav Mićović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dejan

    30.04.2020 13:00
    Država
    Nije problem što je prodata rafinerija, problem su lopovi kojima je sve malo, pa udri po ceni goriva jer im je tu najlakše i najbolje za uzrti, seljak mora da sipa u traktor, vozač u kamion, prevoz u autobuse i na kraju narod plaća njihove luksuze i sprdačine...
  • naučnik

    30.04.2020 07:50
    Da li su se najeli
    Apsurd, treba im dva meseca da smanje cene, ma milion godina njima treda, ma treba da im se desi da nemaju više gde da skladište gorivo, e, onda da nas mole da samo džabe uzmemo gorivo i punimo: kante, burad za kupus, šerpe , lonce i tanjire.To je moje proročanstvo, a oće se ispuni.Pa neka se najedu, za vja veki.Gladna im dupeta, šupci, guzice i prkna.Oprosti Gospode i sačuvaj nas i spasi od ovog zla i dna.Amin.
  • U Bosni

    29.04.2020 14:44
    Sve zemlje u okruzenju imaju dosta manje cene nego kod nas... A u Bosni provereno litar dizela kosta 1,16KM ili 0,6e(70 din). Mi smo dakle duplo skuplji.. Ma bravooo. Neka realna cena za gorivo bi trebala biti 80 din a ne kao sto nam je nasa drzava nabila cene po 170 din pre ove sprdacine.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija