Spoljnotrgovinski suficit poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije 362 miliona evra

Poljoprivreda i prehrambena industrija Srbije u prva tri meseca ostvarile su spoljnotrgovinski suficit od 362 miliona evra, rekao je danas savetnik predsednika Privredne komore Srbije (PKS) Veljko Jovanović.
Spoljnotrgovinski suficit poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije 362 miliona evra
Foto: Pixabay
Srbija je u tom periodu, kako je kazao, izvezla robe u vrednosti 867 miliona evra, a uvezla za 505,5 miliona evra.
 
"Poljoprivreda i prehrambena industrija su u prvom kvartalu povećale izvoz u odnosu na isti period prošle godine za 16,9 odsto i uvoz za 11,9 odsto", rekao je Jovanović za Betu.
 
Dodao je da je PKS u periodu vanrednog stanja preuzela ključnu ulogu u obezbeđivanju dozvola za kretanje i rešavala probleme preduzeća, te je "obezbeđivanje nesmetane trgovine čak i osetljivom robom, kao što su životne namirnice, za vreme krize doprinelo povećanju izvoza i deviznom prilivu".
 
Od izvoza kukuruza je ostvaren prihod od oko 110 miliona evra i da je u tom periodu povećan izvoz tog proizvoda 1,7 odsto u odnosu na isti period 2019. godine. Od izvoza smrznutih malina prihod je bio 65 miliona evra, a izvoz u tom periodu u odnosu na isti period 2019. godine povećan je za 34,5 odsto.
 
Izvoz cigareta je povećan za 49,6 odsto i ostvaren je devizni priliv od oko 55 miliona evra od duvana 48 miliona evra, od jabuka 44 miliona evra, a od semenskog kukuruza oko 22 miliona evra.
 
U prvom tromesečju ove godine od poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda najviše se uvozilo svinjsko meso bez kostiju za koje je izdvojeno 17,2 miliona evra, za banane oko 17 miliona, za kafu oko 13 miliona i cigarete oko 11 miliona evra.
 
Srbija je u prva tri meseca 2020. godine najviše poljoprivredne i prehrambene robe plasirala na tržište zemalja EU, za 417 miliona evra, zatim u zemlje CEFTA sporazuma za oko 208 miliona, Rusiju za oko 99 miliona i u ostale zemlje za 144 miliona evra. U tom periodu se najviše uvozilo iz zemalja EU za oko 344 miliona evra, država CEFTA sporazuma za 33 miliona, Rusije za 29,5 miliona i ostalih zemalja za oko 109 miliona evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nikola

    06.05.2020 23:45
    Suficit ITa je bio milijardu eura pa su ladno unistili pausal... Bas se pitam kakav ce biti njihov suficit ove godine.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija