Cene hrane na svetskom tržištu u padu zbog pandemije

Cene prehrambenih proizvoda na svetskom tržištu pale su treći mesec zaredom u aprilu, jer su ekonomski i logistički uticaji pandemije COVID-19 za posledicu imali znatno smanjenje tražnje za mnogim proizvodima, objavila je Organizacija za hranu i poljoprivredu UN (FAO).

FAO-v indeks cena hrane, koji prati mesečne promene korpe proizvoda koju čine šećer, mleko i mlečni proizvodi, meso, ulje i žitarice, iznosio je u aprilu prosečno 165,5 poena, što je pad od 3,4 posto u odnosu na mart i za tri procenta niže nego u aprilu 2019. godine.

Cene šećera spustile su se na 13-godišnji minimum, potonuvši za 14,6 odsto u odnosu na mart, kada je zabeležen njihov još veći mesečni pad, navodi se u saopštenju FAO dostavljenom Tanjugu.

Kolaps međunarodnih cena sirove nafte smanjio je tražnju za šećernom trskom koja se koristi za proizvodnju etanola, pa su se proizvođači preusmerili na proizvodnju rafinisanog šećera što je uticalo na rast raspoloživih količina za izvoz. Pritisak na pad tražnje pojačale su i mere karantina u većini zemalja uvedene s ciljem suzbijanja pandemije.

Cene biljnih ulja su pale 5,2 odsto u aprilu, pogurane padom vrednosti palminog i sojinog ulja, kao i uljane repice. Tome je, i u ovom slučaju, doprinela smanjena tražnja za biogorivima, kao i opadajuća potražnja iz prehrambenog sektora uz veću proizvodnju palminog ulja u Maleziji i soje u SAD-u nego što se očekivalo.

Mlečni proizvodi su prošlog meseca pojeftinili za 3,6 odsto, pri čemu su cene maslaca i mleka u prahu zabeležile dvocifren pad zbog rasta raspoloživih zaliha za izvoz, slabe uvozne tražnje i smanjenog prometa u restoranima na severnoj hemisferi.

Cene mesa su skliznule u aprilu za 2,7 odsto, jer delimičan oporavak uvozne potražnje iz Kine nije bio dovoljan da neutrališe pad uvoza u drugim zemljama sveta.

Što se tiče žitarica, njihove cene su u proseku neznatno pale, budući da su cene pšenice i pirinča znatno porasle, dok je kukuruz registrovao visok pad cene.

Međunarodne cene pirinča skočile su za 7,2 procenta u odnosu na mart, uglavnom zbog privremenih izvoznih ograničenja iz Vijetnama koja su kasnije ukinuta, dok je pšenica poskupela za 2,5 procenata nakon informacija da će Rusija obustaviti izvoz jer je blizu ispunjenja izvozne kvote.

  • ozlojedjen

    10.05.2020 08:32
    Cene su u nasim prodavnicama BEZOBRAZNO otisle nagore .
    Uzas .
    Postoji li uopste kaznjavanje onih koji to rade ?
  • cluffas

    09.05.2020 21:28
    U Srbiji se nece nesto poremetiti cena hrane. Jedino ce poskupeti sve uvozno.
  • ha,ha,ha

    07.05.2020 21:39
    Ha, ha, ha
    Samo u Srbiji sve poskupljuje već 30 godina.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.