Taj efekat je značajan, ali je nepotpun, jer će se prava mera videti tek u aprilskim podacima, navodi se u analizi Stojana Stamenkovića.
Kako se ističe, prekinut je tekući rast proizvodnje prerađivačke industrije i ukupne industrijske proizvodnje. Međugodišnji porast proizvodnje prerađivačke industrije u martu rezultat je normalnog nivoa proizvodnje naftne industrije u tom mesecu, nakon što je u istom mesecu prošle godine proizvodnja bila zaustavljena.
"Kada se ta oblast isključi iz obračuna, preostala prerađivačka industrija ima ne samo tekući, već i znatan međugodišnji pad", navode autori MAT-a.
U martu je zabeležen i značajan pad vrednosti i međugodišnjeg i tekućeg izvoza, dok je uvoz takođe prešao u opadajući smer, ali je i dalje zadržao međugodišnji porast.
"U martu nije nastavljen tekući rast prometa u trgovini na malo, a međugodišnja stopa porasta je više nego prepolovljena u odnosu na one iz prethodnih meseci", ističe se u najnovijem broju MAT-a.
U celini je industrijska proizvodnja u martu ozbiljno redukovana, a u aprilu će biti još veća. S obzirom na ublažavanje restriktivnih mera, od maja bi moglo da usledi i izvesno ublažavanje njihovih efekata na dinamiku proizvodnje prerađivačke industrije.
Autori MAT-a ističu da se u ovom trenutku ne može proceniti koliko će to ublažavanje biti, tim više što je nejasna i dinamika izvoza u tom periodu.
Autori MAT-a su ukazali i na činjenicu da je u prvom kvartalu ove godine ostvaren deficit državnog budžeta u iznosu od 46,9 milijardi dinara, a samo u martu on je iznosio 46,3 milijarde.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Roki Balboa
Istina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar