EBRD u svom Izveštaju o regionalnim ekonomskim perspektivama ocenjuje da će privrede u regionima u kojima je ona aktivna ostvariti u proseku ekonomski pad od 3,5 odsto u 2020. godini, kao posledicu negativnog ekonomskog uticaja pandemije korona virusa.
Sa druge strane, EBRD procenjuje da će u narednoj godini biti ostvaren privredni oporavak od 4,1 odsto. Kada se govori o regionu Zapadnog Balkana, EBRD očekuje da će posebno negativan uticaj na ekonomije Srbije i Severne Makedonije imati poremećaji globalnih lanaca snabdevanja, zbog snažnih proizvodnih baza u ove dve zemlje.
Za Severnu Makedoniju se u ovoj godini očekuje pad od 3,5 odsto, a rast od 5,5 odsto u narednoj godini.
Za Bosnu i Hercegovinu EBRD predviđa pad od 4,5 odsto u ovoj godini i oporavak od 6 procenata u narednoj godini. Najveći negativan uticaj po BIH očekuje se od pada doznaka iz inostranstva.
Za ekonomije Albanije i Crne Gore se ističe da će biti posebno pogođene zbog velikog oslanjanja na turizam.
Tako će pad u Crnoj Gori u ovoj godini iznositi 8 odsto BDP, ali se očekuje rast od 10,5 odsto u 2021. godini.
I za Albaniju je u ovoj godini predviđen veliki pad od 9 odsto, ali i veliki rast u 2021. godini od čak 12 procenata.
Za Hrvatsku u ovoj godini EBRD očekuje pad od 7 odsto, što je manje od očekivanog čak i od Vlade u Zagrebu, dok bi se u narednoj godini mogao očekivati rast od 6 procenata.
Za Sloveniju je projektovan pad od 5,5 odsto u ovoj godini, koji će biti skoro kompenzovan rastom od 5 odsto u narednoj godini, navodi se u Izveštaju EBRD.
U EBRD se ističe da će oporavak ekonomija zavisiti od postepenog ublažavanja domaćih mera za suzbijanje širenja koronavirusa, dok se normalizacija ekonomske situacije očekuje u drugoj polovini godine.
Komentari 1
Ivan
Licemerni sadista je rekao da smo najbolji u Evropi. Bolji i od Nemacke, Svedske,....
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar