Generalni direktor hotela "M" u Beogradu, koji posluje u okviru turističkog preduzeća "Mladost turist", Desimir Popović rekao je da je stanje u hotelskoj privredi izuzetno teško.
Država je tokom aprila najavljivala sektorsku pomoć za najugroženije grane privrede, a hotelijerstvo i ostala turistička privreda su na prvom mestu, ali je pre nekoliko dana Ministarstvo finansija saopštilo da nema tehničkih mogućnosti za dodatnu pomoć. U tom ministarstvu sada tvrde da zbog ukidanja vanrednog stanja pomoć ne može da se odobri uredbom, već mora posebnim zakonom i rebalansom budžeta za šta nema vremena, jer su izbori sledećeg meseca, a sve to se znalo i u aprilu.
Popović je rekao da gostiju u hotelu 'M' nema, a da je odgovor na pitanje kada će ih biti, verovatno "teško pre slobodnog prelaska granice".
Dodao je da je hotelu odložena do daljeg rezervacija 200 turističkih grupa iz Južne Koreje, Kine, Japana, Turske i evropskih zemalja i da je hotel dobrim delom poslovanje zasnivao na pružanju usluga gostima na seminarima i kongresima.
"Konkurisali smo za kredit za likvidnost kod Fonda za razvoj kako bi pokrili tekuće troškove jer je pomoć države skromna, a hotel u prva tri meseca na početku godine i u letnjim mesecima ne može da posluje toliko dobro da obezbedi zalihe", rekao je Popović.
Direktor hotela "Prag" u Beogradu Borko Milaš rekao je da je otvoren samo restoran i da radnici u nedostatku gostiju koriste slobodne dane i godišnje odmore.
"Sada nema gostiju, a od 1. juna imamo rezervacije na po jedan-dva dana iz Bosne i Makedonije", rekao je Milaš.
Dodao je da hotel trenutno ima finansijsku zalihu i da nije konkurisao za kredit za likvidnost.
Suvlasnik kompanije "Matijević", koja u vlasništvu ima nekoliko hotela u Beogradu i Novom Sadu Bojan Matijević, rekao je da hotelijerstvo i turizam kao grana privrede u ovom trenutku praktično i ne postoje.
"Gostiju nema, ali nećemo otpuštati 115 radnika već ćemo poslovanje hotela dotirati iz drugih biznisa", rekao je Matijević.
On je kazao da je pomoć države u tri minimalne zarade za zaposlene "dobro došla, ali da više nisu ni očekivali".
"Dobili smo pomoć za radnike u hotelima, ali ne i za druge kompanije jer za njih nije predviđena i nismo ni navikli na podršku i ne zadužujemo se kreditima, već se oslanjamo samo na sopstveni posao", rekao je Matijević.
U unutrašnjosti Srbije hoteli su u još težem položaju jer nisu na glavnim turističkim pravcima. Vlasnica hotela "Ana luks" u Pirotu Ana Lazarević rekla je da je stanje "katastrofalno" i da nema najave dolaska gostiju.
"Hotel ima 61 sobu i apartman i gosti su nam bili bugarski turisti, policajci koji su obezbeđivali migrante, poslovni saradnici 'Tigra' iz Amerike i Francuske, radnici na izgradnji puteva, a sada nema nikog", rekla je Lazarević.
Dodala je da je uplašena i da će, kada prođe isplata pomoći države od tri minimalne zarade za 65 radnika, "biti strašno jer svi računi redovno stižu, a samo za struju je milion dinara, od čega se 300.000 plaća angažovana struja i kada hotel ne radi".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Darko
Ovde se govori o problemima ugostitelja na nivou cele Srbije i o tome kako drzava nije u stanju da im pomogne, kako po ko zna koji put obecava nesto i onda kada treba to da ispuni smislja izgovore i okrece glavu. Zaista mi je zao ljudi koji su godinama radili ,stvarali, zaduzivali se , placali porez i dosli u situaciju da izgube sve sto ce im se realno dogoditi. Ovde ne pricam o Miskovicu, Kosticu, Matijevic i ostalim velikim igracima, oni svoju pomoc dobijaju na ovaj ili onaj nacin.
Somborac
novosadjan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar