Jeftina radna snaga motiv strancima da nastave da posluju u Srbiji

Iako su pojedine tekstilne firme odlučile da se zbog epidemije virusa korona povuku iz Srbije, stručna javnost smatra da većina kompanija iz te industrijske grane to ipak neće učiniti jer je radna snaga u našoj zemlji znatno jeftinija od one iz koje one dolaze.
Jeftina radna snaga motiv strancima da nastave da posluju u Srbiji
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ipak, to ne znači da neki radnici neće izgubiti posao kao i da plate neće biti smanjene, piše list Danas.
 
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za Danas da je uobičajeno na tržištu da se, u zavisnosti od kretanja, strane kompanije povlače iz zemalja u koje su uložile kapital.
 
"To su stvari koje se dešavaju zbog poremećaja na tržištu. Sada smo u jednoj takvoj situaciji. Teško je komentarisati kada nemamo dovoljno podataka kako je država regulisala ugovore sa kompanijama koje su najavile odlazak iz Srbije. Izvesno je, ipak, da je cena radne snage u Srbiji znatno jeftinija od one u zemljama odakle dolaze strani poslodavci pa to može da bude njihov motiv da sa svojim biznisom i dalje ostanu prisutni u Srbiji", ističe Savić.
 
On dodaje da je reč uglavnom o malim i srednjim preduzećima koja su vezana za velike proizvodne sisteme i da će njihova sudbina umnogome zavisiti i od toga da li će velike kompanije za koje rade kao kooperanti opstati na tržištu ili smanjiti obim sopstvene proizvodnje.
 
"Drugim rečima, egzistencija tekstilnih ali i drugih malih i srednjih industrijskih preduzeća dosta će zavisiti od toga kako će poslovati njihova matična preduzeća iz zemalja odakle kapital koji ulaže u Srbiju dolazi", navodi Savić.
 
Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, slaže sa sa mišljenjem da najveći broj stranih tekstilnih kompanija neće napustiti Srbiju, ali je za Danas istakla da očekuje napad poslodavaca na standard zaposlenih u toj industrijskoj grani prvenstveno kroz smanjenje zarada.
 
"Ne verujem da će biti masovnog odlaska stranog kapitala iz tekstilnog sektora. Jednostavno u Srbiji je radna snaga prilično jeftina što je i bio njihov razlog za dolazak na ove prostore. U slučaju da i pomisle da odu odavde i to obelodane, aktuelna vlast, koja je takvim stvarima sklona, odmah će im ponuditi dodatne subvencije i razne olakšice što će ih motivisati da ipak ostanu u Srbiji. Naravno, sa druge strane, ne sumnjam da će u želji za ostvarivanje što većeg profita ti poslodavci smanjivati plate svojim zaposlenima", kaže Savić.
 
Ekonomski analitičar Branko Pavlović s druge strane smatra da je opasnost od povlačenja tekstilnih stranih kompanija iz Srbije velika.
 
"Sasvim je moguće da se te kompanije, ne samo pojedinačno, već i u većem broju povuku sa našeg tržišta čak iako je radna snaga u Srbiji jeftinija. Naime, u njihovim zemljama će uslediti ogroman pritisak da su te kompanije dužne da čuvaju radna mesta i obezbede posao stanovnicima tih zemalja pa neke od njih zbog toga mogu da se odreknu poslovanja na tržištu poput našeg. Da bi se to predupredilo država sa svoje strane treba da obaveže trgovce i institucije da moraju da poseduju uvećane količine zaštitne opreme u odnosu na ono što je sada slučaj. Na taj način bi se narudžbe te opreme povećale, obim rada tekstilnih firmi bi bio veći, što bi njihovim vlasnicima bila motivacija da proizvodnju ne izmeštaju iz Srbije", ističe Pavlović.
 
Portal Istinomer je pisao da su u martu i aprilu italijanske tekstilne kompanije Tecnostiro, Tessil group, Martyfex, Tuscan family i Nora Serbia, kooperanti takođe italijanske kompanije Olimpias u Nišu, ekskluzivnog dobavljača Benetona, u Agenciji za privredne registre podnele zahteve za likvidaciju ili najavile da će to uskoro učiniti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    17.05.2020 18:07
    /
    Plate su na priblizan evropski nivo naterane tek i samo tokom ante markovica.
    mnogo si se nakrao cim tvrdis drugacije.

    Da je tekstilna industrija valjala ne bi se svercovale majice i farmerke.
    U trstu su nam '80-ih prodavacice na ponte rosu komentarisale 'porca miseria'.

    u ta stara vremena radnici su isli na odmor u makarsku i na budvanski jaz a oni ostali u vikendice na bracu.
    isto kao sto danas radnici idu u paraliju. paralija je srpski projekat a ne grcki
  • Strani investitor

    17.05.2020 15:35
    Mene cudi da uopste dolaze. Neradan, neskolovan i zloban narod. Nikada srbe ne bih upregnuo, magarac je bolji. Dolaze samo zato sto im drzava besplatno daje zemljiste i donira za plate ne-radnicima.
  • Novosađanka

    17.05.2020 14:09
    Ta nemojte kasti
    Moglo je i drugačije. Smanjiti privatnom sektoru nenormalno visoke namete od strane države na neku razumnu meru, a novopečene privatnike osloboditi svih dažbina bar dve godine, dok malo ne stanu na noge. Pa onda musti kravu, a ne klati dok je još tele. Moglo je, ali kako bi onda ovi kriminalci na vlasti trpali tolike pare u sopstvene džepove.
    Sistem se mora menjati u potpunosti ili ćemo zauvek biti robovi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija