Geodetski zavod je tokom vikenda obradio i analizirao sve pristigle kupoprodajne ugovore nakon završetka vanrednog stanja i utvrdio da se tržište oporavilo iznenađujuće brzo, kaže se u saopštenju Zavoda.
"Za samo desetak dana broj prometovanih nepokretnosti se vratio na nivo pre uvođenja vanrednog stanja", kažu u RGZ.
U sedmici od 11. do 17. maja broj prodatih nepokretnosti se i više nego udvostručio, u odnosu na period od 4. do 10. maja, dodaje se u saopštenju.
"Interesantno je videti i da se gotovo istom brzinom promenio i način kretanja kapitala. Nivo kupovina za gotovinu približio se nivou pre početka primene mera za borbu protiv korona virusa", navodi se u saopštenju.
Tokom 2019. godine, kako navode, čak 70 odsto stanova u Srbiji bilo je kupljeno za keš, a preostalih 30 procenata je plaćeno iz kredita.
Tokom vanrednog stanja taj se odnos promenio i mnogo se manje kupovalo za gotovinu, a odnos je bio približno 50 posto za keš i 50 odsto na kredit.
"Tržište nepokretnosti u Srbiji pokazalo je izuzetan nivo osetljivosti kada je došlo do vanrednih okolnosti koje su uticale na svakodnevni život građana, ali i izuzetnu elastičnost da se velikom brzinom vrati u uobičajene tokove, već pri prvim znacima normalizacije životnih aktivnosti", zaključuje se u saopštenju.
Komentari 7
angelina
Uros
Steva
to je samo zato što vas niko ne pita odakle vam keš.
kada bude počelo da se pita, moraće da se ide drugim kanalima.
To te niko više neće ni pitati i nemoj da gajiš iluzije. Imali smo šanse u vreme Koštunice i nismo je iskoristili
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar