Ovo umanjenje je posledica pandemije korona virusa u svetu, kažu za Tanjug u Narodnoj banci Srbije (NBS).a ovo umanjenje je posledica pandemije korona virusa u svetu, kažu za Tanjug u Narodnoj banci Srbije (NBS).
Lični transferi obuhvataju doznake radnika, penzije i druga socijalna primanja, kao i pomoć i poklone iz inostranstva, upućene fizičkim licima državljanima Srbije.
"Imajući u vidu trenutna dešavanja u vezi sa pandemijom korona virusa i njen uticaj na svetska ekonomska kretanja realna očekivanja su da će prilivi po osnovu doznaka u 2020. na globalnom nivou biti niža. U martu 2020. godine, Srbija je po ovom osnovu zabeležila nešto niži priliv u odnosu na mart 2019. i to za 28 miliona evra, odnosno 11,5 odsto", kažu za Narodnoj banci.
Tokom marta ove godine, prosečna vrednost po pojedinačnoj transakciji iznosila je oko 900 evra, dok je oko 90 odsto priliva po ovom osnovu izvršeno u evrima.
U periodu januar-mart ove godine priliv je bio 665,5 miliona evra, što je za 72 miliona evra (9,8 procenata) manje u odnosu na isti period prethodne godine.
Najveći deo je uobičajeno došao iz zemalja u kojima živi i radi veliki deo naše dijaspore, pre svega iz Nemačke, Švajcarske, Austrije i Francuske.
Na listi 10 najznačajnijih zemalja odakle je u prva tri meseca ove godine došlo najviše novca u Srbiju su Nemačka sa 191,1 milion evra (28,7 odsto), Švajcarska 87,1 miliona evra (13,1 procenata), Austrija 47,5 i Francuska 46,5 miliona evra, a prati ih SAD sa 43,8 miliona evra.
Slede Hrvatska sa 36,2 miliona evra, Italija sa 13,7 miliona evra, a zatim Ruska Federacija 12,8 i Švedska 10,9 miliona evra, dok je Slovenija na desetom mestu sa 13,1 miliona evra doznaka.
Iz drugih država sveta odakle stiže novac po ovom osnovu došlo je ukupno 162,8 miliona evra što čini 24,5 odsto ukupnih doznaka za prvo tromesečje ove godine.
Komentari 25
B&B
/
ne moze se privredne aktivnosti zemlje bazirati samo na rusenju i prodaji falicnih stanova
Ivan
Pre nego nesto lupis razmisli malo tok novca koji neko ostavlja i ko iz tog toka ima koristi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar