Pojedine firme tražile od radnika pola minimalca dobijenog od države

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je da je suviše optimistična prognoza da će pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji biti jedan do dva odsto.
Pojedine firme tražile od radnika pola minimalca dobijenog od države
Foto: Pixabay
"U situaciji kad zapadnoevropske zemlje prognoziraju pad od osam-devet odsto, ne verujem da u Srbiji pad BDP neće biti veći od dva odsto", rekao je Atanacković.
 
Predstavnici Vlade Srbije ocenili su da BDP neće pasti više od dva odsto, a predsednik države Aleksandar Vučić smatra da će se zadržati isti nivo i da neće biti pada. Za ovu godinu projektovana je stopa rasta od četiri odsto.
 
Atanacković je ocenio da je od 15. marta mnogo više radnika ostalo bez posla od njih 2.000 koliko pokazuje statistika. Dodao je da nisu evidentirani radnici koji su ostali bez posla a radili su preko agencija i na ugovore o povremenim i privremenim poslovima.
 
On je naveo da će se realno stanje videti kada bude pri kraju državna dotacija od po tri minimalne zarade za radnike malih i srednjih preduzeća i kada se vidi da li će se vratiti tražnja robe.
 
"Ne verujem da će nemačka automobilska industrija početi odmah da radi punom parom od čega zavisi i rad domaćih kompanija koje se bave proizvodnjom delova za tu industriju", rekao je Atanacković. Dodao je da ni nabavka repromaterijala za domaću industriju neće teći prvih meseci u punom kapacitetu i da će posebno biti otežana iz Italije.
 
Prema njegovim rečima, stanje pojedinih firmi najbolje pokazuje to što su predlagale radnicima da pola minimalca od državnih dotacija poklone firmi za plaćanje poreza i doprinosa, a da za to vreme zbog smanjenog obima posla sede kod kuće.
 
Istakao je da to nisu česti slučajevi i da se takav dogovor sprovodi kada je u obostranom interesu i radnika i poslodavca, kao i da se za tim rešenjem poseže kada nema drugog.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sindja

    24.05.2020 15:08
    Tako nam i treba
    Nisu svi privatnici isti . Moj gazda ne radi od pocetka pandemije , platu smo dobili , ne trazi da je vratimo , iskreno saosecam sa njim , jer nije posteno da i oni koji su radili punom parom imaju iste povlastice kao i oni drugi koji nisu smeli da rade . Ja mislim da je to i smisljeno da veliki budu jos bogatiji a da posteni , mali preduzetnici propadnu . Tek ce se osetiti posledice .
  • NS

    24.05.2020 14:03
    @Ja
    Prekovremeni sati treba da se plate i tu je situacija jasna kao dan. Sto se tice rada u vreme vanrednog stanja i isplate plata radnicima koji su radili za vreme vanrednog stanja, tu je situacija isla na ruke kako onim firmama koje su imale smanjen priliv sredstava tako i onima koji finanasijski nisu ni osetili vanredno stanje. Jer bilo koja firma, cak i ona koja nije finansijski ni osetila vanredno stanja, je mogla da donese odluku da ce zbog smanjenog obima posla izazvanog koronom i finansijskih problema, isplacivati minimalac ili umanjenu zaradu za vreme trajanja vanrednog stanja. I tu zaposleni ne mogu nista. Nazaost, zakon daje tu mogucnost
  • NS

    24.05.2020 13:55
    @Tijana
    Ako ti je drugarica radila za vreme vanrednog stanja i dobijala platu od gazdarice treba da vrati novac, jer ne moze da dobije i platu i novac od drzave. Ako nije radila za vreme vanrednog stanja novac ne treba da vrati gazdarici jer je taj novac drzava dala njoj

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija