Srbija dobija zakon o blokčejn tehnologiji i kriptovalutama

Srbija će dobiti zakon o blokčejn tehnologiji i njenoj primeni u trgovanju kriptovalutama, praćenju roba i tokova novca, kažu za Tanjug u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Srbija dobija zakon o blokčejn tehnologiji i kriptovalutama
Foto: 021.rs
Radna grupa, koju čine predstavnici više različitih institucija, u narednih pola godine radiće na dokumentu koji će biti osnova za donošenje zakonskog akta kako bi se uredila oblast blokčejn tehnologije, a koja se primenjuje prilikom trgovine digitalnim valutama kao što su bitkoin, ripl, litkoin, ali i za praćenje tokova novca, roba...
 
Sekretar Udruženja za elektronske komunikacije i informaciono društvo u PKS Marjan Stojanović kaže da će se radna grupa baviti donošenjem platforme za izradu kripto-regulative, a u izradu su uključeni Narodna banka Srbije, Ministarstvo finansija, Beogradska berza, PKS, predstavnici vlade.
 
Kriptovalute nisu zakonski uređene u Srbiji, odnosno, ne priznaju se kao sredstvo plaćanja, pa se trgovina ovim digitalnim valutama obavlja najčešće preko inostranih sajtova. Na pitanje Tanjuga da li će u Srbiji, s obzirom na to da ova oblast nije uređena, u narednom periodu biti donet zakon o trgovini kriptovalutama i blokčejn tehnologiji, Stojanović kaže:
 
"Da, to će biti zakonski regulisano, ne između učesnika u samom blok čejnu. Zato i postoji radna grupa."
 
Prema jednom međunarodnom istraživanju, od 10.000 developera koji se u svetu bave blokčejnom, njih 400 je u Srbiji.
 
"To je cifra koja govori da mi zaista imamo kapacitet, jer je to mlada tehnologija koja se tek probija u svetu. Veoma je specifična i verujem da kada se napravi pravna regulativa da će kompanije naći sebe na tom tržištu", kaže Stojanović.
 
U Srbiji postoji više od 20 kompanija koje su specijalizovane za razvoj u blokčejn tehnologiji. U pitanju je samo broj onih koje su specijalizovane za ovu tehnologiju ali ih je, ustvari, znatno više.
 
Kada se broj od samo tih 20 kompanija iz Srbije uporedi sa Nemačkom, odnosno Berlinom koji važi za jedan od centara blokčejn tehnologije i u kojem je 70 takvih kompanija, naša zemlja se dobro kotira, naglašava Stojanović.
 
Najveći izazov je kako građanima objasniti šta je blokčejn, koji je nastao 2009. godine, i zašto je važan, kaže Stojanović navodeći da je verovatno prva asocijacija kod većine trgovina bitkoinima. Međutim, blokčejn u ovom trenutku ima primenu svuda gde se nalazi bilo koja vrsta transakcija, a služi i kao alat za praćenje robe.
 
Na primer, kada se u lancu prometa određene robe upiše određeni podatak na svakoj od "stanica" u okviru blokčejn "putanje", svi podaci i transakcije koje su obrađene u tom trenutku se ažuriraju na svim računarima odakle su ti podaci ubačeni.
 
"To dakle nije jedna baza koju neko može da obriše, nego se nalazi na mnogo različitih mesta", objašnjava Stojanović.
 
Državne uprave u svetu koriste blokčejn tehnologiju za praćenje toka dokumenata, novca, i po tome su među najpoznatijima Estonija, Južna Koreja... Za Srbiju je važno, kaže, da je blokčejn, posle gejming industrije, najbrže rastući i najznačajniji deo IT industrije.
  • Deks

    11.06.2020 11:51
    Jedino razumno rešenje bi bilo potpuno zabraniti bilo kakvo trgovanje "kriptovalutama" i ulaganje novca naših građana za ništa drugo nego lov u mutnom. Treba podsticati realnu ekonomiju pre svega proizvodnju a ne sumnjive tokove novca.
  • rebel_ns

    11.06.2020 00:22
    zaboravi
    Dok SNS "strucnjaci" skontaju o cemu je rec...
    Ocekujte zakon 2489 god
  • Ns boy

    10.06.2020 19:38
    Bitkoin je preživeo sve al ovo neće,prodaji na vreme.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.